MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Salam Yer mi? Zararlı mıdır?

29.10.2021 11:43:38

Kediler Salam Yer mi? Zararlı mıdır?

Zorunlu etoburlar olan kediler, alması gereken besin değerlerini insan ve köpeklerde olduğu gibi meyve, sebze ve karbonhidratlardan alamazlar. Geniş çerçevede bakıldığında sığır veya domuz etinden yapılan salam, kediniz için bir sorun teşkil etmez.

Salam Kediler İçin Zararlı mıdır?

Salamın olumsuz bir yanı varsa o da; pişmiş bir et olmamasıdır. Salam hava ile kurutularak ya da mayalanarak üretilir. Bu da salmonella veya trichinellosis gibi parazit hastalıklarının bulaşma riskine yol açar. Çok az görülmüş de olsa eskiden salamdan dolayı salmonella zehirlenmesi yaşanmıştır. Elbette ki insanları etkilediği kadar kedinizi etkileyemeyebilir. Ancak yine de salamınızı kediniz ile paylaşmak ufakta olsa tehlike yaratabilir. Eğer kediniz salmonella zehirlenmesi yaşarsa; kusma, ishal, karın ağrısı, iştahsızlık, dehidrasyon ve yüksek ateş gibi belirtiler gösterebilir.

Kedinize Salam Nasıl Verebilirsiniz?

Kedinize salam ve buna benzer insan gıdası vermeden önce mutlaka veteriner hekimizden fikir almalısınız. Kedinizde nasıl bir tepkiye yol açacağını görmek adına ufak miktarlarda vererek gözlemleyebilirsiniz. Bu duruma göre arada bir salam verebilirsiniz. Ama unutmayın ki, asla düzenli şekilde beslememelisiniz.

Kedilere Salam Vermenin Artıları

Kedinizin beslenme düzeninde olmaması gerekirken zaman zaman ödül niteliğinde verilmesinin bir zararı yoktur. Diğer etler ile kıyaslandığı zamanda aynı protein kaynağını sağlamasa da, faydası olabilir. Az yağ içeren salam ve türevlerinden alabilecekleri faydalar şu şekildedir; Yüksek Protein ve Yağ İçeriği: 100 gramlık bir salamın içerisinde 22.6 gram gibi önemli ölçüde protein mevcuttur. Protein kadar yağa da ihtiyaç duyarlar. B Vitamini Kaynağı: Salam aynı zamanda harika bir B vitamini kaynağıdır. Örnek vermek gerekirse B12 gibi bir vitamin sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve sindirime yararı dokunur. Probiyotik Bakımından Zengin: Salam aynı zamanda probiyotik gibi kedinizin bağırsak sağlığına iyi gelecek dost bakterileri barındırır.

 

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar