MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Cushing Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

29.10.2021 11:32:17

Köpeklerde Cushing Sendromu

Köpeklerde Cushing sendromu hayati tehlike yaratabilen, mutlaka belirtilerinin bilinmesi gereken bir hastalık olma özelliği taşır. Böbrek üstü bezlerin, diğer bir deyişle adrenal bezlerin çok fazla kortizol hormonu üretmesi ile karakterize bu rahatsızlığın tıbbi adı hiperadrenokortisizmdir. Adrenal bezleri böbreklerin yakın bir yerinde konumlanırlar ve birçok vücut fonksiyonunu düzenlemede görev yapan hormonları salgılarlar. Kortizol de bu hormonlar arasında yer alır. Kortizol üretiminde normal seyretmeyen herhangi bir değişimin sonuçları da aynı oranda tehlikeli olur.

Köpeklerde Cushing Sendromu Sebepleri

Hipofiz Bezi Tümörü

Köpeklerde Cushing hastalığına en sık neden olan unsur hipofiz bezi tümörüdür. Bu tümör iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilir. Tümörün varlığı hipofiz bezinin adrenal bezlerin kortizol üretmek üzere salgıladığı ACHT hormonunu daha çok üretmesine neden olabilir. Hipofiz bezi daha fazla ACHT ürettiğinde adrenal bezlerindeki kortizol üretimi de tetiklenmiş olur. Hipofiz bezi tümörü mikroskobik ölçüde ya da daha büyük olabilir. Tümörün ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak köpeklerde Cushing sendromu belirtileri değişebilir. Genel bir ifadede bulunmamız gerekirse, eğer adrenal bezinin aktivitesi kontrol edilebilirse, Cushing hastalığının bu formuna sahip birçok köpeğin ilaçlarını aldıkları ve yakın tıbbi gözetim altında kaldıkları sürece uzun yıllar normal hayat yaşayabileceklerini belirtebiliriz.

Adrenal Bezi Tümörü

Köpeklerde cushing hastalığı adrenal bezindeki tümör oluşumlarından da kaynaklanabilir. Tümör iyi huyluysa, diğer bir deyişle kanserli değilse hastalığın tedavisi cerrahi müdahale ile mümkün olur. Tümör kötü huylu olduğunda yine cerrahi seçenekler değerlendirilebilir ancak elde edilen sonuçlarla ilgili bir garanti verilmesi gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. Köpeklerde Cushing sendromu türleri de az önce belirttiğimiz nedenlerle bağlantılı olarak belirlenmiştir. Hipofiz bezi kaynaklı Cushing sendromu ve Adrenal bezi kaynaklı Cushing sendromu olmak üzere hastalığın iki ayrı türü vardır. Ancak tüm bunlara ek bir nedenden ve hastalık türünden de bahsedilmesi mümkündür.

Köpeklerde Cushing Sendromu Tedavisi Nedir?

Köpeklerde Cushing sendromu tedavisi, hastalığa neden olan temel neden ve köpeklerin genel sağlık durumu doğrultusunda, köpeğe özel şekilde planlanır. Hastalığın nedeni böbrek üstü bezlerindeki tümör oluşumlarından kaynaklıysa cerrahi seçeneklere başvurulması mümkündür. Adrenal bezlerinde tespit edilen tümör kötü huyluysa ve kanserli hücreler vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa (metastaz yapmışsa) bu durumda cerrahi tedavi seçenekleri devre dışı kalacaktır. İlaç kullanımı ile hastalığın yarattığı olumsuz etkilerin minimize edilmesi ve köpeklerin aktif bir yaşam sürmesi mümkün olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar