MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Tırnak Kesimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

30.10.2019 09:53:24

Biz insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarımızın da günlük ihtiyaçlarının dışında, bazı temel bakım ihtiyaçları bulunmaktadır. Evde bakılan köpeklerde, düzenli tırnak kesimi oldukça önemli bir husustur. Dışarıda sürekli hareket edip koşturan köpeklerin, tırnakları törpülenip, aşınarak doğal yolla bu ihtiyaçlarını giderebilirler. Günlük ortalama 45 dakika yürüyüşe çıkan evcil dostlarımız, sahipsiz arkadaşlarına nazaran hareketsiz gözükmektedir.

Köpeklerde Tırnak Neden Kesilmelidir?

Ön patilerinde 5 ve arka patilerinde 4 olmak üzere tırnakları bulunmaktadır. Köpeklerin de insanlar gibi tırnakları uzar ve onları, siz fark etmeseniz bile rahatsız eder. Gerekli bakımı yapmadığınızda ciddi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

En önemli sorun tırnaklar uzayarak, patinin zemine normal basış şeklini bozarak, ortopedik sorunları ortaya çıkarır. Yürürken ve koşarken, tırnak köküne yapılan baskı, ağrı oluşmasına neden olur. Ayrıca tırnak içindeki damarlı tabakanın uzamasına da neden olabilmektedir. Zaman içinde tırnak ve pati yapısının bozulmasına neden olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki kirli ve uzun tırnaklar her zaman enfeksiyon riskini de beraberinde getirir. Mama, su tuvalet ihtiyaçlarının yanı sıra, kesinlikle köpeklerimizin bakımlarının da ne kadar önemli olduğunu göz ardı etmemeliyiz.

Köpeklerde Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnakların yarı kısmı damarlı bir yapıya sahiptir, geri kalan uç kısımlar ise tırnağın kesilmesi gereken kısmı oluşturur. Kesim esnasında bu damarlı kısma yaklaşmadan kesin yapılması, onun canının yanmasının ve herhangi bir kanama sürprizinin ortaya çıkmasının önüne geçecektir.

Öncelikle bu konularda ilk denemenizse, işin uzmanından yardım alıp, tırnak kesim bölgesini ve nasıl yapıldığını görerek tecrübe edin. Canlı kısım ile tırnak kısım arasında 3-4mm kadar mesafe bırakın. Koyu renkli tırnaklarda, damarlı tabaka kısmını ayırt etmeniz oldukça zor olacaktır. Bunun tam tersi açık renkli tırnaklarda iki bölgeyi anlamak ve ayırt edip mesafe bırakmak daha basittir. Eğer evcil dostunuz huzursuz ve ortalığı ayağa kaldıracak duruma geldiyse, onu kesinlikle daha fazla zorlamayın. Gerekirse onun sevdiği oyuncaklar ve ödül mamalarıyla oyalayıp, dikkatini farklı yönlere çekin. Onun cinsine ve tırnak yapısına uygun tırnak makasına sahipseniz, eliniz alıştıkça oyun oynar gibi köpek tırnak kesimi işlemini rahatlıkla zamanı geldikçe yapabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar