MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Yumurta Yiyebilir Mi? Sağlıklı Mıdır?

29.10.2019 14:36:11

Zaman içinde, yumurtalar PR probleminden muzdariptir. 70lerde, 80lerde yumurtaların tehlikeli olduğu düşünülmüştü. Yumurta sarısı kalp krizi ile bağlantılı olan kolesterol içeriyordu. Ancak günümüzde modern tıp araştırmaları böyle olmadığını gösteriyor. Aksine, kötü kolesterolün seviyeleri, çok (her şeyden çok) yediğimizde ve az egzersiz yaptığımızdada yükselme eğiliminde. Bu nedenle, genel olarak yumurtalar insanların yemesi için güvenlidir.

Aynı şey “Kediler yumurta yiyebilir mi?” sorusunu incelerken de geçerlidir. Yumurta sarısı kediye zarar vermez. Kediler kalp hastalığından muzdariptir. Kedilerde iki ana kalp hastalığı tipi vardır. Birincisi “hipertrofik kardiyomiyopati”, büyük ölçüde kalıtsaldır ve yaşam tarzına bağlı değildir. Diğeri, “dilate kardiyomiyopati” ise taurin yetmezliği ile bağlantılıdır. Bu durum kedinin yiyeceklerine taurin takviyesi ile ortadan kaldırılabilir. Bu arada, yumurtalar harika bir taurin kaynağıdır!

Aslında yumurta bütün beslenme uzmanları tarafından hayvanlar için en iyi protein kaynağı olarak kabul edilir. Bu nedenle kedinizin yumurta alerjisi olmadığı sürece, makul oranda pişmiş yumurta yemesi güvenlidir.

Kediler Neden Makul Oranda Yumurta Yemeli?

Yumurtalar mükemmel besleyiciler olmalarına rağmen, bir kedi için tam ve dengeli beslenmeyi içermezler. Yumurtadan başka hiçbir şeyle beslenmeyen kedilerin besin eksiklikleri geliştirmesi beklenir.

Kediler Çiğ Yumurta Yiyebilir Mi?

Çiğ yemekler bakteri üretir. Ancak yumurtanın özel bir durumu vardır. Evet, bakteri içerirler. Ancak yumurta beyazları B7 vitamini olarak da bilinen avidin adlı bir protein içerirler. Avidinin aşırı tüketimi biyotin eksikliğine neden olabilir. Yumurtayı pişirmek avidini denatüre eder. Bu nedenle kedilerin yumurtayı sadece pişmiş olarak yemeleri tavsiye edilir.

Not!!

Makul oran hakkında bir not ile bitireyim. Kedinizi günde bir yumurta ile beslemenin ölçülü olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. 10 kiloluk bir kedide günde bir yumurta, yetişkin bir insanda günde yaklaşık 15 yumurta ile eşdeğerdir. Bu, makul bir oran değildir. Veterinerinizin kontrolünde, onun verdiği diyete bağlı olarak vermeniz en doğrusu olacaktır.

Kedilerden Uzak Tutmanız Gereken 7 Zararlı Yiyecek konusuna göz atabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar