MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Tartar Oluşumu ve Temizleme Tavsiyeleri

10.09.2020 12:25:20

Biz insanlar gibi köpeklerde diş ve diş eti rahatsızlıkları yaşayabilmektedir. Kalıcı bir tabaka ve sertleşme oluşmadan önce sorun yaşatmasa da ileride oluşabilecek diş problemlerinin temelini oluşturur. Yemek artıklarına bağlı olarak bakteri ve bazı besinlerin dişin yüzeyine yapışması ve temizlenmemesi tartar oluşumu için yeterlidir. İlk zamanlarda temiz diş üzerindeki tartarlar düzenli fırçalamayla yok olurken zamanla bakımsızlık sonrası seviyesi artmaktadır. Tartar ve plak oluşumu basit yöntemlerle sorun olmaktan çıkabileceği gibi ağız ve dişlerde çürümenin yanı sıra kötü bir ağız kokusu oluşmasına da neden olur.

Köpeklerde Tartar Oluşumu Sonrası Sorunlar

Dişe oturmuş tartarların gözle görülmesi oldukça basittir. Köpeğinizin ağzını açmanız sonucu dikkat olarak baktığınızda dişlerin çevresinde kalıntılar ya da diş etine yakın kısımlardaki sarı tabakalar uyarı için yeterlidir. Ayrıca tartar oluşurken köpeğinizin yanına yaklaştığınızda dikkat çekici bir kötü koku da yayılabilir. Besinlerini yerken zorlanma ve buna bağlı olarak mamaya yüz çevirme de köpekler tarafından ağız sağlığı problemlerine diğer işaretlerdir.

Aşırı salya akması diş etinde iltihaplanma ve ağız boşluk kısımlarında dokuların bozulmaya yüz tutması da sizlerin fiziksel kontrol esnasında görebileceğiniz semptomlar olarak sıralanabilir. Dişlerin çürümeye yüz tutması ve apse yapması evcil dostunuzun ciddi manada yaşam standardını aşağıya çekme ve fiziksel acı çekmesine neden olacaktır. Çürümeye bağlı olarak dişlerin düşmesi de çok sık görülen ileri seviye problemlerden bazılarıdır.

Köpeklerde Tartar ve Diş Temizlik Tavsiyeleri

Diş Macunu ve Diş Fırçası

Evet köpeklere özel fırça ve diş macunları bulunmaktadır. Bu onların diş yapısına uygun fırça sertliğine sahip olup insanlar gibi günlük fırçalanmaya ihtiyaç duyulmasa da belirli aralıklarla köpeğin diş temizliği yapılmalıdır. İnsanlar için üretilen diş fırçası ve macunu zararlı olabileceği gibi onların ihtiyacına cevap verebilecek köpek diş fırçası ve macunu almanız bu basit sorunu büyümeden kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Kaliteli Besin Seçimi

Evcil dostlarınıza vereceğiniz yemek artıkları onların daha fazla tartara maruz kalmasına neden olmaktadır. Kuru mamaların birçoğu yapısına uygun olup, tartar oluşumunun da önüne geçmektedir. Bazı yiyecekler doğal olarak köpeklerin diş sağlık problemleri yaşamaması açısından destek sağlamaktadır.

Diş Oyuncakları

Tartar ve çene sağlığını korumak amaçlı köpekler için birçok özel oyuncak bulunmaktadır. Bu oyuncaklar hem vakit geçirip eğlenmelerini sağlarken hem de ağız sağlığını korumaları açısından son derece faydalıdır. Sadece temizlik sağlama amacı gütmeyen bu tip oyuncaklar dişlerin gelişimi ve köpeklerin doğal olarak kemirme ihtiyaçlarını şehir yaşamasında giderebilmeleri açısından son derece fayda sağlar.

Ödül Kemikleri ve Ödül Mamaları

Bu tip ürünlerin en bilinen özellikleri evcil dostlarımıza çeşitli protein ve mineralleri sağlarken diş ve ağız sağlığına yardımcı olmalarıdır. Köpek ödül ve kemikleri içerik itibariyle köpeklerin normal yaşamlarında çok zor ulaşabileceği ama genetik olarak hafızalarında kodlanmış dokulara sahiptir. Doğada yaşan köpek ya da kurtların tartar problemi bu sebeple bulunmamaktadır. Plak ve tartar temizleyici mineralleri içerisinde bulunduran ve dişlerin daha güçlenmesine destek veren bu tip takviyelerle evcil dostlarınız doğal temizliğe sahip olabilir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar