MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kıskançlık Belirtileri ve Olası Sebepleri

11.09.2020 10:47:59

Köpeklerin çok daha duygusal tarafları olduğu düşünülse de kedilerin de bizlere gösterdiği bazı hareket ve davranışlar vardır. Başlarına buyruk ve özgürlüğüne düşkün kediler de karakterine bağlı olarak fazlasıyla kıskanç olabilir. Bu kıskançlık durumu genelde çıkarlarına ters düşen bir duruma karşı olsa da ev sahiplerine karşı son derece tutucu ve bağımlı oldukları görülmektedir. Eve başka bir kedi getirdiğinizde, dışarıda başka kedi sevdikten sonra üzerine kokusu sindiğinde hal ve hareketleri, size karşı tutumunda değişiklik fark edeceksiniz.

Kedilerin Bizlere Gösterdiği Kıskançlık Belirtileri

Trip atmalarını ve kıskançlıklarını kediler açık açık gösterirler. Her kedide farklı bir tepki olabileceği gibi size hoşnutsuz olduğu durumu ifade ederken hırçınlıktan da geri kalmazlar. Ciddi anlamda kıskançlık krizine giren kedilerin rutinlerinin dışına çıkarak son derece sevimsiz hareketlerde de bulunabilir. Buna neden olan durumu çözüme kavuşturmadığınız taktirde kediniz strese de girebilmektedir.

  • Saklanma ve kendini saatlerce göstermeme
  • Yemek yememe ve su içmeme
  • Sürekli ilgi çekme çabaları
  • Agresif ve size karşı saldırgan tavırlar
  • Değişik sesler çıkarma
  • Tuvalet kabının dışına ilgi çekme amacıyla ihtiyaçlarını yapma

 

Kedileri Kıskançlığa İten Sebepler Nelerdir?

 

Gösterilen Sevgi ve İlginin Azalacağını Düşünmesi

Kediler bağımsızlığa düşkün oldukları kadar tüm ilginin de kendileri üzerinde olmalarına bayılırlar. Sahiplerinin onların peşinde koşması ve onu sevmesi onların temel ihtiyaçlarından birisidir. Sıkılınca pati atıp beni rahat bırak mesajı verseler de bunun azalması onları kıskançlığa itebilir. Eve bir bebek ya da çocuk gelmesi, 2. kediyi sahiplenmeniz bunu tetikleyecek ve kedinizin size trip atmasına neden olacak başlıca nedenlerdir.

Bölgecilik

Kediler sokakta da olsa evde de olsa yaşadıkları bölgeyi sahiplenir, korurlar. Bu durum onların kendilerini güvende hissetmeleri açısından çok önemlidir. Yeni gelen bir kedinin ilgi ya da sevgiden dolayı olmasa da alanına başka potansiyel bir rakip geldiğini düşündürmesi kıskançlığı sonuna kadar körükleyebilir. Aralarında bunun beraberinde oluşacak bir hiyerarşik yapıya sonra gelenin karşı gelmesi de kavgaların yanında kıskançlığı ve onu eve getiren size karşı da kedinizin tavır takınmasına neden olacaktır.

Yemek Yeme Karmaşası

İlgi dedik sevgi dedik bölge dedik en son ama en önemli olan yemek konusunu bıraktık. Kedilerin olmazsa olmaz 2 temel ihtiyaçları vardır. Günün her saati rahat bir uyku ve her zaman dolu bir mama kabı! Kediler eğer yavrusu değilse bir başka kediye karşı paylaşımcı asla olmayacaktır. Yemeğini elde etmek için size türlü şirinlikler yapsa da bunu paylaşmaya uzunca bir süre hazır olmayabilir. Yemeğine ortak başka bir kedi geldiğini düşünmesi yüksek derecede trip ve kıskançlığa maruz kalmanıza akabinde yoğun ve şiddetli kedi kavgalarının sahne almasına neden olacaktır. Belirli bir süre yemek kaplarını farklı odalara yerleştirerek yemek saatlerinde yan yana gelmelerinin önüne geçmeniz sorunu çözecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar