MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde En Sık Görülen 5 Tehlikeli Hastalık

11.09.2020 12:33:00

Evcil dostlarımızda bizler gibi yaşamlarının her evresinde bazı hastalıklara yakalanabilir. Bu riski doğumlarından ölümlerine kadar belirli riskle beraber tedavi imkânı bulunan hastalıklardır. Köpeklerinizde herhangi bir değişim ya da hasta olduğunu düşünmeniz halinde veterinere gitmekten çekinmeyin. Yaşlanmaya doğru hastalığa yakalanma oranı ve hastalıklarla mücadele direnci azalacağı gibi evcil dostlarımızın bakım ve aşılarını sakın ihmale getirmeyin.

1-Gençlik Hastalığı

Yavru ve yetişkin köpeklerde görülen bu hastalık öksürük ve ishal gibi belirtilerle ortaya çıkar fakat son derece tehlikeli bir viral hastalıktır. Yüksek ateş, ishal, halsizlik, iştah kaybı ve solunum yolu enfeksiyonları başlıca belirtileridir. Enfekte olan bir köpeğin öksürüğünden ya da hapşırmasından geçebilir. Ayrıca ortak kullanılmış olan yemek ve su kapları da risk içerir. Aşı yoluyla bu hastalıktan korunmak mümkündür. Zorunlu bir aşı olduğundan mutlaka yaptırmanız gerekmektedir.

2-Deri ve Cilt Hastalıkları

Çoğu köpeğin yakalandığı fakat uzun tedavi süresi ve bakım gerektiren rahatsızlıklardan birisidir. Derinin belirli bölümlerinde kızarıklık, izler, şişlik, tüy dökülmesiyle kendisini belli eder. Başka bir köpekten temas yoluyla geçebileceği gibi, beslenme düzeni ve başka hastalıklarda bunu tetikleyebilir.

3- Ağız ve Diş Problemleri

Uygun olmayan mama tipleri, yemek artıkları ya da genetik sebeplerden dolayı diş etlerinde rahatsızlık ve rahatsız edici ağız kokusuyla karşılaşabilirsiniz. Evcil dostunuza sert ve dişlerine zarar verebilecek besinleri vermemelisiniz. Belirli aralıklarda bakım rutininizin içerisinde dişlerini fırçalamayı da eklemeniz, ileride yaşanabilecek birçok problemin önüne geçmeye yetecektir.

4- Kusma ve İshal Sorunu

Yememesi gereken bir şeyi yemesi, mamanın bozuk olması ya da başka bir hastalığın belirtisi evcil dostunuzun sürekli bu tip sorunları yaşamasına neden olabilir. Mama değişimlerinde özellikle çok kısa da olsa görülen dışkının ishal gibi olması 1-2 gün için sorun gibi görünmese de bu sürenin uzaması da dikkat etmenizi gerektirmektedir.

Sindirim sisteminde problem olabileceği gibi çok daha başka hastalıkların habercisi olarak düşünülebilecek bu durum karşısında dostunuzu veterinere muayene ettirmeniz erken müdahale sayesinde belki de hayat kurtarıcı olacaktır.

5- İdrar Yolu Enfeksiyonları

Köpeklerde ağrı ve sıkıntı yaşanmasına neden olabilmektedir. Evcil dostunuzun yaşam kalitesini aşağılara çekebileceği gibi tuvaletini tutamamasına da neden olmasıyla sizi fazlasıyla zorlayabilir. Her köpek farklı olup farklı şekilde bu hastalığı yaşamaktadırlar. Böbrek ve idrar yollarında hastalığa yakalandıklarında çok fazla ağrı ve acı çekmekte olup idrarda kanda, üreme organlarını yalama, iştahının azalması, halsizliğin baş göstermesi de belirtiler arasında gösterilebilir. Veteriner hekim kontrolünde çeşitli antibiyotik ve ilaçlarla kısa sürede iyileşme sürecine girilirken beslenme programında değişiklik tavsiyesi de alabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar