MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Adım Adım Yavru Kediler Nasıl Sevilmelidir?

14.09.2020 11:16:12

Yavru kediler oyuncu, bıcır bıcır ve eğlenceli canlılardır. Ele avuca sığmadıkları gibi onları sevmek ve onlarla vakit harcamak üzerinizdeki tüm stresi azaltacaktır. Evcil hayvan seçiminizde yavru kedi seçimi yaptıysanız onun sosyalleşmesi ve insanlara alışması için de onu kurallarına uygun şekilde sevmeye başlamalı ve insanlara alışmasını sağlamalısınız. Sokaktaki canları severken de vereceğimiz tavsiyeler farklı olmayacaktır. Onların evcil hayvanlara göre daha fazla ürkek ve utangaç olmaları nedeniyle biraz daha fazla çaba harcamanız gerekebilir. Kedinin etrafındakilere, size yakınlaşması çevresinde sevilmesi ve ona dokunanlara karşı agresif davranışlar sergilememesi adına bu duruma ona alıştırmanız önemlidir.

Onu Tepeden Sevmeye Kalkmayın

Kendinizi kedi olarak düşünün ve karşınızda kocaman sizden büyük başka bir canlının dikildiğini hayal edin. Bu sizi fazlasıyla ürkütür. Yavru kediniz ister sokak hayvanı olsun isterseniz de evde beslediğiniz bir kedi olsun bu durum karşısında farklı tepkiler vermesi sizi şaşırtmamalıdır. Onunla iletişime geçerken onun seviyesine inmeniz ya da eğilerek onu sevmeye çalışmanız, tehditkâr görünmemeniz açısından önemlidir.

Önce Sizi Koklamasına İzin Verin

Bir kedi ile tanışmak için 2. yapmanız gereken şey onun elinizi koklayarak size karşı ön yargılarını kırmasını sağlamak olmalıdır. Sosyal olmayan ve çekingen kedilere dokunmadan önce ilk tanışma aşamanız sizden kaçmıyorsa sizi koklamasıyla başlar. Elinizi yavaşça onun burun hizasında tutarak uzatın ve elinizi koklaması için bekleyin. Yavru olsun yetişkin olsun tüm kedilerde bu başlangıç bu şekilde ilerlemelidir.

Baş Tarafından Sevmeye Başla

İlk tanışma evresini tamamladıktan sonra yavru kediyle fiziksel temasa geçebilirsiniz. Bunda aceleci olmamak ve kediye karşı ürkütücü ani hareketler yapmamak kaçmaması ve size saldırgan tavır sergilememesi adına önemlidir.

  • Sakin ve telaşsız haliyle size güven duyuyorsa temasa geçin.
  • Onların koku bıraktıkları en önemli sürtünme bölgelerini sevmeye çalışın.
  • Çene altı, yanaklar ve kulak çevresi bir kediyi sevmeye başlamak için en ideal bölgelerdir.
  • Daha sonra belirli bir yakınlığın kurulduğuna kanaat getirdiğinizde, kuyruğundan baş kısmından ensesine kadar ki kısma geçebilirsiniz.
  • Kediler genel olarak alt karın bölgelerinden sevilmekten hoşlanmazlar. Hassas bir bölge olması ve yeteri kadar size güven duymaması, tepki vermesine neden olabilir.

Sevmenin Dozunu Kaçırma

Kediler hafif ve narin hayvanlardır. Yapabileceğiniz aşırı hareketler onun fazlasıyla sıkılmasına ve incinmesine neden olabilir. Sıkıca kavrama, kuyruğunu çekiştirme ve çimdikleme gibi hareketleri asla denemeyin. Özellikle yavru kedilerin daha hassas olduğu düşünüldüğünde küçük çocukların sizin gözetiminiz dışında sevme işine en azından kediler büyüyene kadar izin vermemeniz uygun olacaktır. Aradaki sert ve kibar davranma çizgisini tam olarak anlayamadıkları için yavru kediyi incitme ve zarar verme olasılıkları yüksektir.

Korkan ve Ürken Kediyi Sevmeye Ara Ver!

Kendilerini rahatsız ve endişeli hisseden kediyi, yavru ya da yetişkin fark etmeksizin kendi başına bırak. Savunma mekanizması devreye girmiş bir kedi en azından sakinleşene kadar dokunmaya çalışmak başarısız olmanıza neden olacaktır. Tüylerinin kabarması, kulaklarını yatırma, tıslama ya da hırlama bir kedinin size ya da çevresine işaret olarak verdiği "bana yaklaşma" sinyalidir.




Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar