MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Sevgisini ve İlgisini Kazanma Yolları

14.09.2020 13:21:43

Ürkek ve sessiz köpeklere yaklaşmak, onlarla dost olabilmek ve uzun yıllara dayanacak olan bir temeli atmak ilk başlarda zorlu olabilir. Fakat dostluğunuzun kurulmaya başlamasından sonra aranızdaki etkileşim iki tarafında mutluluğunu artıracaktır.

Köpeklerin sevgisini ve ilgisini kazanabilmeniz adına, onun için güvenli bir alan oluşturmanız ve bu kısmın emniyet altına almanız başlangıç için önemlidir. Eğitimi esnasında onu ödüllendirmeniz, zaman zaman konserve mama yemesini sağlamanız, yürüyüş ve gezintilerini atlamamanız gibi küçük görünebilen ama onlar için fazlasıyla değerli olan şeyleri yapmanız onun size karşı olan bağı ve sevgisini artıracaktır.

Güvenli ve Konforlu Bir Ortam Hazırlamakla Başla

Çoğu köpek sahiplerinin yanında ya da ayak ucunda yatmayı sevse de onlara kendi alanlarını sahipleneceği bir kısmı ayırmanız önemlidir. Dinlenmesi, uyuması ve kendi eşyalarının bulunduğu bir alan da çeşitli aksesuar desteği sayesinde bu ortamı kurabilirsiniz. Kendi sevebileceği bir yatağı ve köpek oyuncakları bulunan bu bölgede kendisini özel hissetmesi ve evin bir parçası olduğunu anlaması psikolojik olarak ona çok iyi gelecektir.

Beslenmesine ve Rutin Bakımlarına Özen Göster

Herkesin maddi bütçesi aynı olmamakla her evcil hayvan sahibi, dostunun en kaliteli şekilde beslenmesini ister. Kaliteli beslenen köpek, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürer. Gün içerisinde onu beslemeniz de ek olarak onunla daha yakın ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Yemeğini alabilmek için size yakınlık gösterecek olan bir köpekle de bağınızı çok daha hızlı şekilde ilerletebilirsiniz.

Onu haftalık rutinlerle tüylerini taramanız, ağız sağlığı açısından dişlerini fırçalamanız, tuvalet gibi temel ihtiyaçları konusunda onu gezdirmeniz aranızdaki bağın daha da kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

Eğitim Esnasında Olumlu Pekiştirme Yöntemini Kullanın

Evcil dostunuza eğitim verirken ya da hatalı bir davranışında asla fiziksel ya da sözlü şiddet uygulamayın. Bu aranızda zamanla büyük bir uçurum oluşmasına neden olacaktır. Bu tip köpeklerde asosyallik ve içine kapanıklık da sıkça görülen bir durumdur. Böyle bir istismara maruz kalmış köpekten de size karşı sevgi ve ilgi göstermesini bekleyemezsiniz.

Temel komutları öğrenen köpekle hem sizin anlaşmanız hem de onun sizi daha rahat anlaması ilişkilerini üst noktaya taşıyacaktır. İyi davranışlarını ödüllendirmeniz sayesinde hem komutun iyice köpek tarafından anlaşılması hem de size karşı olan güvenin artması bir köpekle sahibi arasında en çok arzulanacak durumdur. Sabır göstermek ve köpeğin kendini güvende hissetmesi sizi sevmesi birçok ilişkide olduğu gibi köpek ve sahipleri arasında da köprü görevi görecektir.

Sık sık Yürüyüşler ve Sosyalleştirme

Köpeklerin tuvalet ihtiyaçları dışında da yürüyüş ve gezintilere çıkması önemlidir. Üzerindeki fazla enerji ve stresi atmasının yanında sizinle bireysel olarak geçireceği vakit size karşı olan ilgisinin artmasını sağlamaktadır. Yürürken ve gezerken etrafı keşfetmesine müsaade edin. Başka canlılarla ve köpeklerle tanışmasına, onlarla dost olabilmesine yardımcı olun. Sosyal bir köpek, mutlu bir köpektir. Yalnız kalması, ilgi görmemesi, içine kapanmasına ve yalnızlık yaşamasına neden olur. Bu durum zihinsel olarak onu çöküntüye uğratabileceği gibi fiziksel olarak da sağlıksız bir yaşam sürmesine neden olur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar