MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Solaklık veya Sağlaklığa Yatkınlık Var mı?

28.12.2020 11:28:07

Biz insanlarda olduğu gibi köpek dostlarımızın da patilerinin sağ ya da sola daha yatkın olduğu görülebilmektedir. Bu durum son derece normal olup yaşam süreçlerine ve karakteristik özelliklerine kadar etki edebilmektedir. Onları daha iyi anlayabilmek ve yaşam rutinlerinde yardımcı olabilmek adına sağlak ya da solak olduğunu bilmek önemli olabilir. Profesyonel iş hayatlarında baskın olarak kullanılan patinin onların yaşamında bir görevde alabileceği işleri dahi etkiledikleri bilinmektedir. Polis köpeği ya da insanlara rehber görev olarak yetiştirilmek istendiklerinde hangisinin baskın olduğu eğitim hayatlarını etkileyebilmektedir. Normal yaşam süresince bizler için çok büyük bir kriter olmasa da onlara yardımcı olabilmek adına hangisinin daha baskın olduğunu bilmelisiniz.

Solak mı Sağlak mı?

Solaklık da köpekler arasında oldukça yaygındır. İnsanlarda dünya nüfusunda bu oran %10-%12,5 civarları arasındayken bu oranın köpeklerde neredeyse %50-%50’ye yakın olduğu görülüyor. Baskın patilerin karakter üzerinde etkisi olduğu da düşünüldüğünde bunu bilmeniz hem faydalı hem de onu daha iyi tanıyabilmeniz açısından önem arz ediyor. Bu konudaki baskınlık geliştirebilir ya da sonra da öğrenilen bir durum olmayıp doğuştan geliyor. İnsanlarda üzerine gidildiğinde zayıf taraf geliştiriliyor olsa da köpeklerde zayıf olarak adlandırılmasa da baskın olmayan tarafın çok fazla kullanılması öğretilecek bir durum değildir. Doğuştan gelen sağlak ya da solaklık özelliği bazı becerileri geliştirme de ve aktiviteleri uygulamada dikkatli olmamanız halinde başarılı olmasının önüne geçebilir.

Köpeğinizin patisini nasıl anlarsınız? Basit bir işlem olup çok sevdiği oyuncaklar 2-3 deneme sonrası ortaya çıkarabilirsiniz. Köpeğinize oyuncağını önce uzatarak deneyin ve hangi patisini uzattığını aklınıza yazın. Daha sonra oyuncağı önüne yere bırakarak bu denemenin çeşitliliğini artırın. Daha sonra bu süreci 2-3 gün boyunca aralıklarla tekrar deneyin. Tutacağınız istatistiki bilgiler sonrası hangi yönün onun açısından daha baskın olduğuna karar verebileceksiniz.

Köpeklerin Karakterine Etkisi

Yapılan gözlemler ve araştırmalar neticesinde köpeklerin agresiflik derecesinde yönelimlerine bağlı olarak farklılıklar gözlemlenmiştir. Yapılan davranış değerlendirme araştırmaları neticesinde köpek dostlarımızın hareket ve tutumları ayrıntılı biçimde incelenmiş olup test sonuçlarında solak köpeklerin sağlak köpeklere nazaran daha agresif olduğu görüldü. Bu durum tam olarak her solak köpeğin saldırgan karakteristik özellikler göstereceğini bizlere garanti etmez. Tamamen ırkına bağlı yetişme şartlarına bağlı olup sadece istatistiksel bir veridir. Bu konu hakkında aksini savunabilecek birçok köpek sahibi ve eğitmeni olabileceği gibi bu tip davranışsal konularda eğitimin ve sahiplerinin etkisi çok daha yüksektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar