MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kavgasız Şekilde Kedileri Birbirine Alıştırmak

28.12.2020 13:16:11

Tek kedi bakmanın aksine iki dost kedi bakmanın zevkini mutlaka başka kedi sahiplerinden duymuş olmalısınız. Bu durum sadece sizin açınızdan değil birbirlerine vakit ayırarak oldukça eğlenen, hareketli ve sosyal açıdan mutlu kedilerle yaşamanızı da sağlayacaktır. Tüm bu güzel şeylerin yanında ise en zorlu süreç onların birbirlerine alıştırılmaları ve bunun kavgasız gürültüsüz yapılmasıdır. Sabır ve dikkatli olmanız gereken bu noktada alışma sürecini zamana yaymanız kalıcı bir dostluk kurabilmeleri adına önemlidir.

Kedilerin yaşının ve karakterlerinin de etkisi fazla olup doğaları gereği korumacı ve bölgelerini sahiplenici varlıklar olduğunu unutmamalısınız. Evdeki asıl kedinizin bu konuda bölgesine gelen diğer kediye tepki göstermesi aşırı normal olup iki kediye de hoşgörüyle yaklaşarak düşmanlaşmadan birbirlerine alıştırmanız için bazı ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Kedileri Uygun Şekilde İlk Tanıştırmaya Çalışma

Yeni kediyi evinize getirince direkt olarak fiziksel açıdan yan yana gelmelerine çalışmayın. Öncelikle birbirlerinin kokusuna alışması ve varlıklarını hissetmeleri sayesinde asıl kediniz onu düşman olarak görmeyecektir. Yeni kedinin kokusunun sindiği bir objeyi yatağı ya da oyuncağıyla alışma sürecini başlatın. Bu nedenle onları ayrı odalarda tutarak işe başlayın. İkisine de ayrı yaşam alanları kurup öncelikle birbirlerinin kokularıyla tanışmasını sağlayın. Kedilerin koku hafızası sandığınızdan fazla gelişmiş olup bu koku metotlarıyla dahi birbirlerine olumlu mesajlar gönderebilir. Kokuyu alışan kedilerin fiziksel karşılaşmalarında çok daha kolay arkadaş olmalarını tecrübe edeceksiniz.

Bundan sonraki adım ise fiziksel tanışmaya geçmek olmalıdır. Bunu direkt temas yerine yeni gelen kediyi taşıma çantasında ya da korunaklı bir alanda tutarak gerçekleştirebilirsiniz. Fiziksel açıdan birbirlerine zarar vermeleri veya yaralamaları istenebilecek en son şeydir. Birbirlerini direkt olarak koklayarak, sesler çıkartarak uzaktan da olsa tanıma süresini gösterin. Sakin, uyumlu ve kavgacı bir beden dili takınmıyorsalar aradaki korumayı kaldırabilirsiniz. Her ne koşulda olursa olsun ilk günlerde sizin gözetiminizde bir araya gelmelerinde fayda var!

Artan Gergin Anları Kontrol Edebilme

Kedileriniz alışma sürecini geçtikten sonra dahi zaman zaman kavgaya tutuşabilirler. Bu kimi zaman oyunun dozunu tutturamadıkları gibi kimi zaman da uzlaşamadıkları başka bir konu olabilir. Bu tip durumlarda birbirlerine fiziksel bir zarar vermeden olayı kontrol etmesi gereken kişi siz olabilirsiniz. Olası bir gerginlik anında el çırpmanız onlara sözlü olarak hayır demeniz ve dikkatlerini başka yöne çekmeniz aralarında husumet oluşmasının önüne geçecektir. Kronik bir alışkanlık haline gelmemesi adına bu yaptığınız hareketler davranış eğitimi vermenizi de sağlayacaktır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken ve uzunca bir süre belki de devamlılık gerektiren bir diğer konu ise arada kıskançlık yaratılmamasıdır. Eşit mesafede ilgi gösterilmeli, eşit mesafede ödül ve oyuncak alınmalı, bir kediye diğerinden fazla sevgi gösterilmemelidir. Bu tip davranışlar aralarında gerginlik ve stres düzeyini artırabilmekte olup ikisinin de çok değerli olduğunu hissettirmelisiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar