MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğin Kaçmasını Önleme ve Kontrol Etme Yöntemleri

29.12.2020 11:36:34

Kediler için sayısız önlem alınsa da köpekler açısından da dikkatli olunması gereken bir durumdur. Eğitimleri aksatılmış ve temel itaat eğitimleri oturmamış her köpekle bu sorunu yaşayabilirsiniz. Kaçmasının ya da başıboş sokaklara çıkmasının yanında buradaki sayısız tehlikeler ise köpek sahiplerini haklı olarak endişelendiriyor. Evden kaçmak için birçok sebep sayabileceğimiz gibi bunun kontrolünün temelinde ise eğitimlerin olduğunu göz ardı etmeyin.

Kaçmaması ve Kontrol Dışı Hareketlere Karşı Eğitim

Evden kaçmasının ve sizin gözetiminizden gitmesinin altındaki asıl korku dışarıdaki tehlikelerdir. Şehir hayatındaki yoğun araba trafiği, kötü niyetli insanlar, iç-dış parazitler ve hastalığa davet çıkaran birçok hastalık virüsü onlar için potansiyel tehlikelerin sadece birkaçıdır. Bu tehlikelerin farkında olup bu konuda dikkatli olmanız ve sözünüzü dinletebilmeniz oldukça önemlidir. Açık kapı ve pencereden kaçıp gidebileceği gibi yolda yürürken tasmasını gevşetmeniz ya da tasmasız dolaştırmanız sonucu bu kaçış ortaya çıkabilir. Oldukça üzücü ve sinir seviyenizi yükseltici olay karşısında onlara şiddet uygulamamalı ve olumlu pekiştirme yönteminden yararlanmalısınız. Temel itaat eğitimlerinde onlara sevgiyle yaklaşmanız çok daha başarılı bir köpek eğitim sürecinden geçmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

İsmini İyi Zamanlamalarda Kullanın

Ona fiziksek ve sözlü şiddet kullandığınız da ki asla bunu yapmayın, ismini kullandığınızda o kelimeyi bir ceza başlangıcı ve o ismi duyduğunda kaçma vaktiyle özdeşleştirecektir. Kötü deneyimlerin sonunda isminin kullanılması sizden daha da uzaklaşmasına ve negatif davranışlar sergilemesine yol açacaktır. Olumsuz bir hareketinde onu uyarmak ve yapmaması gerektiğini öğütlemek istiyorsanız sadece "hayır" kelimesini dikte etmek yeterli gelecektir. Çünkü aksi taktirde ismiyle olumsuz davranışlarının devamında cezalandırılacağını hisseden köpeğin fiziksel ve duygusal açıdan sizden uzaklaşması kaçınılmazdır.

Kısırlaştırmanın Önemi

Çiftleşme içgüdüsü kedilerde olduğu gibi köpeklerde de davranışsal açıdan birçok olumsuz yaşatmaktadır. Ruh halinin daha agresif ve çiftleşme isteği duyması nedenine bağlı günümüzde birçok kaçma vakası meydana gelmektedir. Bu durum onun sağlığı açısından da son derece faydalı olup en azından çok daha sakin ve rahat bir eğitim verebilmeniz açısından işinizi kolaylaştıracaktır.

Beden Diliniz Önemli

Bir köpeği idare ederken ses tonunuzun yanında hareketleriniz de belirleyici unsurdur. Onun davranışlarını etkilemede yapacağını olumsuz bir beden dili korkup ürkmesine ve uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Sizden uzaklaşan ve kaçmaya başlayan köpeklerinize ruh haliniz olumlu yansıtmanızı beden dilinizi kullanarak yapabilirsiniz. Sevgi dolu ve sakin bir ses tonuyla ismini seslenmeniz ve oyun oynamaya gider gibi ters yöne sizin kaçmanız dikkatini tekrar geri üzerinize toplamasını sağlayabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar