MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Besin Zehirlenmesi ve Belirtileri

29.12.2020 13:05:15

Besin zehirlenmesi her canlıda görülebilen ve sonu ölümle dahi sonuçlanabilecek tehlikeli bir rahatsızlıktır. Evcil dostlarımızı korumamız gereken unsurlarında başında gelmekte olup belirtilerini iyi anlayıp, bu sorunlar karşılaştığımızda erken müdahale yapılmasını sağlamalıyız.

Yememesi gereken bitkiler, bozuk mamalar, kirlenmiş yiyecekler onu hasta ve akabinde zehirleyebilir. Köpeklerin yemek yeme ve bunun ayrımı konusunda son derece obur olmasının da yaşadıkları sağlık sorunlarının içerisinde zehirlenmenin başı çekmesinin ana nedenlerinden olması kimseyi şaşırtmamalıdır. Onların tarafında yediklerinin, hasta edebileceğinden ve hatta ölümlerine neden olabileceğinin farkında olma, ayırt edebilme içgüdülerine sahip değillerdir. Evde ve bahçenizde her ne kadar yediklerinin ya da daha genel tabir kullanmamız gerekirse ağızlarına soktukları her şeyi kontrol edebilme imkanına sahipken, egzersiz ve dış gezintilerde bu durum son derece tehlikeli olabilmektedir.

Köpeklerin Yaşadığı Besin Zehirlenmesi Belirtileri

Zehirlendikleri yiyeceğin içeriğine ve köpeğin bünyesine göre farklı belirtiler olabilir. Her hayvanda aynı zehirlenme belirtileri görmek olanaksızdır. Bir şeyin farkında olmadığını anlamak ise son derece basittir. Bazı hafif zehirlenmeler kusma ve hafif bir karın ağrısı sonucunda siz farkında bile varmadan sonlanabilirken her koşulda dikkatli olmak ve iyi bir gözlemci olmak önemlidir.

İshal

Birçok hastalıkta görebileceğiniz bu durum zehirlenme sonrası da görülür. Her ishal de zehirlenme belirtisi olmayabilir. Ne şartta olursa olsun evcil dostunuzun bir sorunu olduğunu göstermektedir. Yediği ve ona zararlı olan bir yiyeceğin sindirim sisteminde tahribata yol açması sonucu ishal olduğu düşünülebilir.

Kusma

İshal harici kusma eylemini gerçekleştiren köpeklerin zehirlenme başta olmak üzere bazı sağlık sorunları yaşadığı kesindir. Ayrıca ishalle birlikte kusma görülüyorsa acil bir durum olup veteriner kontrolünden geçmesini sağlamanız sağlığı açısından önemlidir.

Titreme

Besin zehirlenmelerinde görülen yaygın belirtiler arasındadır. Normal üşüme haricinde oluşması beklenen bu durum köpeğin anormal şekilde vücudunu kontrol edememesiyle hissedilir. Ortam ya da oda sıcaklığı mevsim şartlarında olduğu halde titremeye devam ediyorsa gerekli önlemleri acilen alın.

Karın Ağrısı

Karın bölgesini severken zevkten dört köşe olan dostunuzda eğer zehirlenmesi şüphesi duyuyorsanız mutlaka bu bölgeyi kontrol edin. Dokununca ya da sevince acı hissediyor ve inliyorsa zehirlenme ihtimali var demektir.

Ateş ve Halsizlik

Bu belirtiler genel olarak birçok hastalığın arkasında olabileceği gibi zehirlenme şüphesi duyduğunuzda da karşınıza çıkabilir. Vücut ısısında ani artışların yanında sürekli uykulu ve hareket etmeme isteği zehirlenme konusunda dikkat edilmesi gereken diğer belirtilerdir.

Salya Miktarında Artma

Besin zehirlenmesi ve bunun türünü anlamak adına veterinerler genelde salya üretiminin dozuyla fazlasıyla ilgilenirler. Zehirlenmenin kesinliği ve tespiti açısından aşırı salya üretimi dikkat çeken bir belirtidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar