MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediniz Sinirli Bir Yapıya mı Sahip? Gösterdiği İşaretler

25.12.2020 12:44:59

Kediler ne kadar sakin ve uysal bir yapıda görünseler de kızınca bir aslana dönüşebilirler! Bize samimi ve komik gelen birçok hareketleri aslında asabi tavırlar içerisinde ve sinirli olduğuna işaret ediyor olabilir. Bu nedenle her konuda olduğu gibi bu tip davranışsal hareketlerinde de kedilerin beden dilini iyi analiz etmemiz gerekebiliyor. Kedilerin sinirlenmesinde genelde dışarıdan bir etken olduğunu görebilirsiniz. Onları bu tip davranışlara iten sebeplerin yanında genelde rutinlerinin bozulması en temel etkendir. Kedilerin rutinlerine bağlı ve alışkanlıklarını zor değiştiren canlılardır.

Kedilerin sinirli hallerini anlamak adına vücut dillerini iyi analiz etmeniz önemlidir. Dostlarımız yemek gibi temel ihtiyaçlarının yanında bir süre egzersiz yani oyun oynarken geri kalan büyük bir bölümü uyku ve kendilerini temizlemeye ayırmaktadırlar. Ayrıca dikkat etmeniz bir diğer nokta ise kedilerin korkuya bağlı kendi iç savunma mekanizmalarını devreye sokarak korkularını agresiflikle birleştirerek kendilerini koruma altına almak isteyebilir.

Kedilerin Sinirli Olduğunu Gösteren İşaretler

Sosyalleştirilmeyen kedilerin çok çabuk sinirlenmesi olasıdır. Gördükleri her başka hayvan, eve gelen misafir ya da duydukları ses onları agresifleştirebilir. Onların canını sıkmaya itebilecek çok fazla değişken bulunmaktadır. Korkuya bağlı bir sinir yaptıysa çevresinde gelişen olayları da onun beden dilini okumak kadar dikkatle incelemelisiniz. Nedenlerini anlayamadığınız gibi onun sinirli olduğunu anlamanız da güçleşecektir. Hasta ve canı yanan kediler de buna bağlı olarak sinirli tavırlar sergileyebilir. En bilinen ve sizlerin de fark edebileceği sinirli kedi işaretlerine göz atalım.

 • Özellikler üst kısımdaki tüylerin diken gibi tek tek kabarması
 • Sırt kaslarını germesi ve kaldırması
 • Yüksek sesle değişik bebeksi sesler çıkartması
 • Tıslamayla karışık miyavlaması
 • Patilerinden tırnaklarını çıkartması
 • Göz bebeklerinin irileşmesi
 • Bıyıklarının sabit bir noktaya doğru dikleşmesi
 • Kuyruklarının biçimsiz şekilde etrafından pervane gibi döndürmesi
 • Hareketsiz ve donuk bir şekilde gözlerini bir noktaya dikmesi
 • Saldırı pozisyonundaymış gibi kendini atak durumuna getirmesi
 • Dişlerini göstererek aynı köpek gibi hırlamaya başlaması

Sinirlenmiş Kediye Nasıl Davranılmalıdır?

Bu tip baskı altında hisseden kedileri rahat bırakmak sakinleşmeleri açısından önemlidir. Onlara çok fazla dokunmamalı ve bulundukları konumdan çıkarmamalısınız. Aksi taktirde size saldırabilir ya da sinirli işaretler sonucu saldırıya uğrayabilirsiniz. Güvende hissettikleri kendi alanlarından çıkmaları sinirlenmelerinin yanında korkularının da artmasına neden olabilmektedir. Onu fiziksel olduğu gibi sözlü baskı da yapmamanız önemlidir. İleride bu tip agresyona maruz kalmaması için buna neden olan durumu iyi analiz edip tekrarlamayın ya da dışarıdan bir etken ise bu durumu ortadan kaldırın. Eğer çok sık bununla yüzleşmesi ve alışması gerekiyorsa sindire sindire yüzleşmesine yardımcı olun.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar