MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kusma ve Olası Kusma Sebepleri

25.12.2020 11:38:02

Kedi kusmaları ve öğürtüleri de onların yapısal açıdan rahatlamasına ya da herhangi bir sağlık sorunu yaşadığını gösteren işaretlerdir. Genelde hızlı ve çiğnemeden yutmaları kaynaklı olup yedikleri mamanın hassas midelerine dokunması sonucu da ortaya çıkabilir. Ay içerisinde birkaç kez kusma görüntüsü normal karşılanmakla birlikte bunun çok sık var aralıkla devam etmesi dikkat etmenizi gerektirmektedir. Kedilerin kusması için birçok sebep olabileceği gibi bazıları önemsiz bazıları ise ciddi manada veteriner kontrolü gerektiren hastalıkların işareti olabilir. Kusmuğun şeklinden, rengine kadar dikkat edilmesi gereken bu durum karşısında hazımsızlık, sindirim sistemi problemleri, bozuk mamaya bağlı zehirlenme dahi sıklıkla karşılaşılan durumlardır.

Olası sorunlarda kusmuğu mutlaka fotoğraflamanız kontrol esnasında işinize yarayabilecek bir durumdur. Evcil dostunuzu mama yedikten sonra gözlemlemeli ve kusmasa dahi öğürtü seslerine dikkat kesilmelisiniz. Mama değişikliklerinde yememesi gereken bir şey yediğinde çok daha fazla gözlem altında tutmanızı öneririz.

Gıda Alerjisine Bağlı Kusmalar

Sürekli aynı mamayı tüketmesi, ani mama değişikliği onda alerjenik bir reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Fakat bu tip bir rahatsızlık yaşamalarındaki en güçlü neden normal yemek verilerek soğan, baharat, sarımsak gibi yiyeceklere maruz kalmalarıdır. Kedilerin maması dışında farklı yiyecekler yemesi her zaman risk doğurmaktadır. Genelde kusarak kendilerini rahatlatsalar da bundan ders alacaklarını söylemek biraz yanlış bir düşünce olacaktır. Kediler onlar için ne kadar zararlı olduğunu bilseler de bu yiyecekleri tüketmekten vazgeçmeyeceklerdir.

Zehirlenmeye Bağlı Kusmalar

Onlara zararlı gelen bir akım besinleri bitkileri ya da ilaçları tüketmeleri halinde kedi dostlarımız zehirlenmeye karşı karşıya kalabilirler. Sadece kusmayla da kalmayan bu durum iştahsızlık ve halsizlik belirtilerini de beraberinde getirir. Kusmaları, midelerini rahatlatmalarını sağlasa da veteriner kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanında bozulmuş yiyecekler de bu tip bir zehirlenmeye maruz kalmalarına neden olur.

Kabızlığa Bağlı Kusmalar

Tek tip kuru mama beslenmesi ve su tüketiminin çok az olması nedeniyle vücudun susuz kalması kabızlığa neden olabilmektedir. Dönemsel olarak yaş mama takviyesi yapmalı ve su kabını günlük olarak tazeleyerek su içmesine yardımcı olmalısınız. Aksi taktirde kabızlığa bağlı sindirim sisteminde oluşacak olan şişkinlik ve sertlik kedileri kusmaya itebilir.

Tüy Yutmalarına Bağlı Kusmalar

Sağlıkları açısından belki de en beklenmesi gereken kusma şekilleri bunlardır. Kendilerini temizlerken tüylerinin bir miktarını istemeden de olsa yutmaktadırlar. Bu durum kimi zaman bağırsaklardan emilerek dışkı olarak atılıyor olsa da bağırsakların tıkanmasına ve midede sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Sağlıkları açısından ve kendilerini rahatlatmaları için bu tip bir kusma durumuyla çok sık karşılaşırsınız. Bu nedenle evcil dostlarınızın tüylerinin rutin olarak taramalı ve kedi çimi tarzı ürünlerle rahatlamalarını sağlamasınız. Bu konu hakkındaki ayrıntılı konumuza buradan göz atabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar