MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Sarılık Teşhisi ve Sebepleri Nelerdir?

25.07.2022 12:05:05

Çok fazla miktarda sarı pigment oluşumu kanda ve dokularda görüldüğü zaman buna sarılık denmektedir. Sarılık, uzun süreli mevcut ise dokuların neredeyse kalıcı şekilde sararmasına da yol açabiliyor. Buna elbette cilt de dahil olmaktadır. Sarılık olan bir köpek dostumuzda özellikle gözde, diş etlerinde ve kulak kepçelerinde sararma meydana gelmektedir. Sarılık, diş etine ve koyu renkli cilde sahip olan köpek dostlarımızda çok daha zor fark edilebilir.

Köpeklerde Sarılık Sebepleri Nelerdir? 

Köpek dostlarımızda sarılığın üç farklı ana sebebi bulunur. Bunların ilki kırmızı kan hücrelerinde yıkılma meydana gelmesi ile oluşmaktadır. Bu tür hastalığa hemoliz ya da kan erimesi ismi verilir. Kan damarları içerisinde meydana gelen intravasküler hemoliz, karaciğerde ya da dalakta meydana geldiğinde ise ekstravasküler hemoliz ismi ile nitelendirilir. Hemolitik anemi bir yaralanma sebebi ile oluşan kanama ile beraber görülebilen kansızlıktan çok daha farklı bir anemi türü olmaktadır.

Sarılığın bir diğer sebebi ise karaciğer hastalıklarıdır. Karaciğer hücrelerine hasar verebilecek ya da bu karaciğer hücrelerinin parçalanmasına yol açabilecek tüm hastalıklar sarılığa sebebiyet verebilir.

Son olarak ise safra kanalı tıkanmasına bağlı olarak da minik patili dostlarımızda sarılık meydana gelebilir. Safra, safra kesesinde saklanmaktadır. Safranın normalden çok daha fazla kalın dokulu olması sebebi ile safra kesesinin ya da safra kanalının iltihap kapması ya da karaciğerin şişerek safra kanallarını tıkaması sonucunda işte bu sarılık denen hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Köpeklerde Sarılık Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Sarılık hastalığı fiziksel muayene ile hızlı ve kolay bir şekilde veteriner hekimlerince teşhis edilebilir. Bazı durumlarda ise köpek dostlarımızdan kan alınması gerekebilir. Bu gibi durumlarda ise köpek dostlarımızda sarılık henüz gözle görülür bir etkiye sahip değildir. Kan örneğinin sarımsı bir renge sahip olması genelde yaklaşmakta olan bir sağlık sorununun göstergesi olabilir. Bu gibi durumlarda veteriner hekimlerince tam bir muayene istenebilir. Bu durumda lütfen köpek dostlarımızı tam muayeneye sokunuz. Bu hem onların sağlığı hem de konforlu yaşam sürebilmeleri adına çok önemlidir.

Sarılık her ne kadar kolay bir şekilde teşhis ediliyor olsa da sarılığın altında yatan neden bu kadar kolay teşhis edilmeyebilir. İlk olarak yukarıda bahsettiğimiz 3 sebebe bakılabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar