MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde C Vitaminin Önemi ve Faydaları Nedir?

23.07.2022 11:13:36

Sizlere bu içeriğimizde kediler ve c vitamini hakkında gerekli bilgileri vermeye çalışacağız. Minik dostlarımız için çok önemli olan bu vitamini veteriner hekiminize danışmadan asla kullanmayın. Veteriner hekimleriniz bu konunun uzmanıdır. Veteriner hekim dışındaki tüm bilgilendirici yazılar sizi yanıltmasın.

Hayatlarımızı devam ettirebilmemiz adına oldukça gerekli olan organik bir bileşik olan C vitamini, bazı gıdaların içerisinde organik olarak bulunmaktadır. Brokoli, yaban mersini, turunçgiller, kırmızıbiber gibi bitkiler C vitamini açısında çok önemli kaynaklardır. Tıpkı insanlar gibi kedi dostlarımız da sağlıklı olabilmek adına vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Bunlardan en önemlisi de C vitaminidir. Askorbat ya da askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, özelikle doku tamirinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

C Vitamini Nedir? Neler Yapar?

Suda çözülebilen bir vitamin olan C vitamini, bazı hayvanlar tarafından sentezlenebilir. Bu sebeple dışarıdan almaya oldukça az bir şekilde ihtiyaç duymaktadır. Kedi dostlarımızda C vitamini çok önemli fizyolojik görevlere sahip olması ile bilinmektedir. Dokunun büyüyebilmesi ve sağlıklı kalması bakımından C vitamini çok önemli yere sahiptir. Sağlık durumu çok kritik olan bazı vaka durumlarında C vitamini desteği ile hastalığın şiddetı azaltılır ve yaşama şansı artırılır. Tüm bunlarla beraber septik şok gibi bazı hayati tehlikeye sebep olabilecek durumlarda ise serum olarak C vitamini kullanılması açısından yararlı sonuçlar alındığı görülmektedir. Her ne kadar C vitaminin hayvanlarda kullanımı oldukça sınırlı olmuş olsa da düşük yan etki riski, sağladığı yararlar ve üretim kolaylığı sebebi ile özellikle köpek ve kedilerde sıkça kullanılan vitamin arasında yerini korumaktadır.

C Vitamini ve Kedilere Yararları

"Kedimde C vitamini ne işe yarıyor?" sorusunun cevabını verebilmek adına kapsamlı bir cevap vermek gerekiyor. Çünkü kedi dostlarımız için C vitamini çok önemli bir durumdur. C vitamini özellikle de lisin ve proline ismi ile anılan ve kolojen üretilmesini sağlayan iki önemli amino asit üretiminde de kullanılmaktadır. Kolajen vücut içerisindeki diş, kemik ve bağ dokuların sağlıklı ya da güçlü olmasını sağlamaktadır. Ayrıca iskeletin büyüyebilmesi ve gelişebilmesine çok önemli katkılar sağlandığı biliniyor. 

İnsanlarda olduğu kadar kedi dostlarımızda da çok önemli alerjiler bulunuyor. Tam da bu noktada C vitamini histamine karşı koyan ve iltihapla savaşan bir bileşik olan antihistamin gibi davranarak alerji semptomlarının azalmasını da sağlar.

Sizlere bu içeriğimizde kediler ve c vitamini hakkında gerekli bilgileri vermeye çalıştık. Minik dostlarımız için çok önemli olan bu vitamini veteriner hekiminize danışmadan asla kullanmayın. Veteriner hekimleriniz bu konunun uzmanıdır. Veteriner hekim dışındaki tüm bilgilendirici yazılar sizi yanıltmasın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar