MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Kedi Maması Yiyebilir mi? Zararı Var mı?

22.07.2022 10:55:56

Köpek ve kedi dostlarımızın birlikte yaşamış olduğu evlerde mama problemi illa ki görülüyor. Kedi mamaları köpek dostlarımız için harika lezzetlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yaşı, türü ne olursa olsun ve ne kadar iyi bir eğitim almış olurlarsa olsun köpek dostlarımız kendilerini kedi mamasından pek de uzak tutamamaktadır. Ev içerisinde açıkta kedi maması bulduklarında mutlaka tadına bakmak isterler. Bu da ev içerisindeki kedi mamasının köpek dostlarımız için olan etkisinin merak edilmesine yol açmaktadır. "Köpeim kedi maması yiyebilir mi?" sorusu aslında tüm hayvanseverler tarafından sorulan bir sorudur. Aynı ev içerisinde bulunan köpek ve kedi dostlarımızın beslenmelerine kesinlikle dikkat edilmelidir.Çünkü köpek dostlarımız kedi mamasını daha lezzetli bulur ve onları yer. Bu durum ise dikkat edilmediği takdirde kedi dostlarımızın yetersiz beslenmesine yol açmaktadır.

Köpek ve Kedi Maması Arasındaki Farklar Nelerdir?

Köpek dostlarımız hepçil varlıklardır ve bu sebep doğrultusunda hem bitkisel hem de hayvansal içerikleri tüketmek durumundadır. Diğer taraftan ise minik kedi dostlarımız tam olarak etçil canlılardır. İhtiyaçlarının bütününü hayvansal gıdalardan alması gerektiği vurgulanır. Bu sebeple kedi dostlarımızın mamalarında çok daha fazla yağ ve protein vardır. Ayrıca kedi dostlarımızın beslenmelerinde 11 esansiyel amino asit yer alması gerekiyor. Köpek dostlarımızda ise bu durum 10 ile sınırlıdır. Kedi dostlarımızın beslenmesinde fark eden tek amino asit ise taurindir.

Kedi dostlarımızın mamalarında günlük gıda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına köpek mamalarına oranla çok daha fazla miktarda taurin, yağ ve protein bulunmaktadır. Buradan da yola çıkarsak tüm köpek mamalarının kedi dostlarımız için besinsel açıdan bakacak olursak yetersiz olduğu aşikârdır. Diğer taraftan ise kedi mamalarındaki yağ ve protein oranları çok daha fazla olması sebebi ile köpek dostlarımıza bu mamalar çok ama çok lezzetli gelir. Bu sebeple minik köpek dostlarımız, etraflarında kedi maması bulduğu takdirde kendi mamalarına pek yaklaşmazlar.

"Sokak köpekleri kedi maması yiyor mu?" sorusunun cevabı ise tartışmasız olacak şekilde bellidir. Sokak köpekleri seçenek olduğu esnada ilk olarak kedi mamasını yemeyi tercih ediyor. Fakat kedi maması bulamadığında kedi maması bittikten sonra bulabileceği yiyeceklere yönelirler.

Kedi mamalarını azen köpek dostlarımız için ödül niyetine kullanmak mümkündür. Hatta köpek dostlarımızın direkt kedi maması yemesi yetişkin bir köpek için çok kötü bir durum değildir. Ancak kedi mamaları köpek dostlarımız için sağlıksız olabilir.

Sizlere bu içeriğimizde köpeklerin kedi maması yiyip yiyemeyeceği ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Kedi ve köpekli bir evde yaşıyorsanız bu durumu mutlaka veteriner hekiminize danışmanız gerektiğini hatırlatmamız gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar