MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedileri Serinletmek İçin Yapılacaklar Nelerdir?

26.07.2022 13:57:18

Kedi dostlarımızı serinletmek için hangi yöntemlere başvurabiliriz? Bu soruyu hiç dert etmeyin çünkü sorunun cevabı için buradayız. Güneş sever minik dostlarımız sıcak çarpması ya da güneş yanığı gibi olumsuzluklardan korumanın yanında bir de onların serinlemeleri için neler yapabileceğinizden bahsetmiş olacağız. Her kedi dostumuz güneşlenmeyi çok sever. Ancak bazı sıcak saatlerde oldukça fazla aktif değillerdir. Serin bir yere çekilirler ve uyumayı tercih edebilirler. Bu tabii ki yeterli değildir. Bu sebeple onlara destek olmamız ve bulunduğu ortam sıcaklığının dengeli olduğundan emin olmalıyız. Eğer sıcaklık değeri yüksekse derhal müdahalede bulunmalıyız.

Kedi dostlarımızı serinletebilmek adına yapabilecek birçok şey vardır. Üstelik bunların hiçbiri uğraştırıcı değildir. Ayrıca maddi açıdan da yorucu değildir. Yaz ayları kısa süreceği için ortam sıcaklığı kedi dostlarımızın rahat edebilmesi açısından doğru dengelenmeli.

Kedileri Yaz Sıcağından Korumak

Yaz ayları geldiği zaman onları güneşten korumanın birkaç yolu vardır. Çoğu kedi dostumuzun vücudunda tüyler bulunur. Bu tüyler citt kanserine, güneş yanıklarına karşı çok etkilidir. Ayrıca bunlarla birlikte açık renkli tenli ya da kısa ince kürklü köpek dostlarımız ve kediler güneşin bilinen zararlı ışınlarına karşı daha savunmasız olabilir. Hafif bir evcil hayvan kıyafeti aldığınız zaman kedi dostlarımızı güneşten koruyabilirsiniz.

Daha açık renkli tüylü ve beyaz yüzlü kedi dostlarımız güneşte yanmaya daha meyilli olarak bilinir. Bu sebeple güneş kremi kullanmanız çok önemlidir. Güneş kremini kedi dostlarımızın deri sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır. Bu kremleri veteriner kontrolünde kürklerine sürebilirsiniz. Bunun yanında kulak gibi vücudun açıkta kalan bölgfelerine de güvenilir veteriner kontrolü eşliğinde güneş kremi kullanabilirsiniz. Örneğin Sfenks cinsi kediniz var ise onların tüm vücuduna güneş kremi sürebilirsiniz. Tüysüz kedi dostlarımız güneş ışığına direkt maruz kalacaktır. Bu sebeple onları sıcak saatlerde dışarı ya da bahçeye çıkarmamalısınız. Minik patili dostlarımız için uygun bir gölge bulamazsanız onları içeri alıp serin bir odada tutabilirsiniz.

Su İçtiğinden Emin Olmalısınız

Yılın en güzel zamanları yaz ayları olsa da sıcaklık, evcil dostlarımız için tehlikeli olabiliyor. Onların kesinlikle sıcak yaz günlerinde su içtiğinden emin olmalısınız. Suyun yanında onlara temizlenmiş kedi tuvaleti sağlamalısınız. Sıcak yaz günlerinde koku daha da yaygınlaşmaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar