MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Öksürük Neden Olur? Köpeklerde Öksürük Sebepleri...

12.01.2023 12:26:13

Hayvan dostlarınızın günlük yaşamda karşılaşabilecekleri sağlık sorunları hakkında endişelenmeniz son derece normaldir. Öksürük, hayatlarının büyük bir kısmını burnuna bağlı olarak geçiren köpeklerde birçok farklı nedeni olabilen yaygın bir durumdur.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de öksürme, solunan yabancı cisimleri temizlemek için gelişen bir reflekstir. Köpekler, burun ve ağızları, solunum sistemleri aracılığıyla çevrelerindeki her unsuru algılarlar ve bu nedenle zararlı elementleri kolayca emerler.

Siz de köpeklerde öksürük hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, evcil hayvanlarda öksürüğün nedenlerini öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazımızı okuyun.

Köpeklerde öksürük nedenleri

Köpekler birçok nedenden dolayı öksürebilir. Bu nedenlerden bazıları çok faktörlüdür ve evde kolayca tedavi edilebilir, ancak profesyonel veteriner bakımı gerektirebilir. Köpeklerde öksürük ve kusma nedenlerine bir göz atalım.

1. Bulaşıcı barınak öksürüğü

Barınak öksürükleri en yaygın solunum yolu enfeksiyonlarından biridir. Barınak öksürüğü genç köpeklerde daha sık görülür ancak adını her yaştaki köpeklerde yaygın olması ve bulaşıcı olmasından alır.

Bu enfeksiyon hırıltılı öksürüğe neden olur ve ayrıca mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Kendi kendine iyileşebilen ancak bazı durumlarda zatürreye kadar ilerleyebilen bu bulaşıcı enfeksiyonun tedavisi için profesyonel bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Antibiyotikler ve öksürük ilaçları evcil hayvanınızın bu enfeksiyondan kurtulmasına yardımcı olabilir.

2. Akciğer sorunları

Islak balgamlı öksürük, akciğer hastalığının bir işareti olabilir. Köpeklerde akciğer enfeksiyonunun ana belirtilerinden biri olan, nefes almayı zorlaştıran akciğer sorunları ve ileride öksürme, köpeğin bir veteriner tarafından muayene edilmesini ve tedavi edilmesini gerektirir.

Tedavi edilmediği takdirde zatürree ve bronşit gibi hastalıklara yol açabilen bu durum her yaştan köpeği olumsuz etkileyebilir. Olumsuz etkenlerin neden olduğu akciğer sorunları profesyonel bir veteriner hekim tarafından kolaylıkla tedavi edilir.

3. Alerjiler

Öksürüğün diğer bir yaygın nedeni olan alerjiler, mevsimsel değişiklikler ve kalıtsal alerjilerle değişiklik gösterebilir. Tozdan böceklere, solunum ortamından gıda alerjilerine kadar pek çok nedenden dolayı bu durum gerçekleşebilir.

Öksürük köpeğinizin bir alerji nedeniyle öksürdüğünden emin olmak için diğer alerji belirtilerini de kontrol edebilirsiniz.

Nedenini anlamaya çalışarak, bir veterinerle konuşarak ve köpek alerjisi tespit ederek hayvan dostunuz için doğru yaşam alanını oluşturabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar