MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Hapşırma Nedenleri Nelerdir?

11.01.2023 12:47:30

Köpeklerde hapşırma normaldir, ancak bazı durumlarda aşırı hapşırma rahatsız edici olabilir. Köpekler farklı nedenlerle hapşırır.

Köpek hapşırması, karşılaştığımız en yaygın durumlardan biridir. Çünkü birçok farklı faktör ve hastalık köpeklerin hapşırmasına neden olabilir. Bu faktörlerin bazıları basit ve geçicidir, bazıları ise çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Hapşırmaya başka semptomlar (iştah kaybı, nefes almada zorluk, yüksek ateş, halsizlik, kusma vb.) eşlik ediyorsa, bir veterinere danışın.

Köpeklerin hapşırma nedenleri

"Köpekler neden hapşırır?" Bu sorunun cevabı farklı olabilir. Bu nedenle yazının başında da belirtildiği gibi köpeğinizi gözlemlemeli, hapşırma sebebinin geçici mi yoksa ciddi mi olduğunu anlamalı ve veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Köpeklerde hapşırmanın başlıca nedenleri şunlardır:

Alerjiler

Köpeğiniz hapşırıyorsa, bu çevresel bir alerji olabilir. Kaşıntı, gözlerde sulanma, kaşınma veya tüylerin sürekli yalanması gibi diğer alerji belirtilerine ek olarak hapşırmayı da fark edebilirsiniz.

Oyun isteği

Köpekler oyun oynarken genellikle mutluluk belirtisi olarak hapşırırlar. Bu aynı zamanda diğer köpeğin onun eğlenceli bir davranışta bulunduğunu bilmesini sağlar. Köpeğinizin oyun oynarken hapşırdığını görürseniz ve başka bir belirti yoksa, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur.

Ters hapşırma

Köpeklerde ters hapşırma, genellikle heyecan, tahriş edici maddeler veya iltihaplanmaya yanıt olarak ortaya çıkan ilginç bir durumdur. Köpek aniden burnundan birkaç kez nefes alır ve vınlamaya benzer bir ses çıkarır. Köpek geriye doğru hapşırdığında, nefes almakta zorlanıyormuş gibi görünür. Abartılı görünse de, bu davranış genellikle köpeği severek ve yatıştırarak düzeltilebilir. Eğer bu çok sık oluyorsa, köpeğinizi veterinere götürmeniz tavsiye edilir.

Hava kaynaklı tahriş edici maddeler

Bazı köpekler, hapşırmaya neden olabilecek polen veya toz gibi tahriş edici maddelere karşı hassastır. Küçük parçacıklar köpeğinizin burun deliklerine veya boğazına yerleşerek tahriş edici bir hapşırığa neden olabilir. Diğer tahriş edici maddeler arasında kokulu mumlar, parfümler, oda spreyleri, duman ve temizlik ürünleri yer alır.

Yabancı nesneler

Yabancı cisimler bir köpeğin burun kanallarına yerleşerek ciddi tahrişe neden olabilir. Örnekler arasında otlar, ağaç yaprakları ve sopalar yer alır. Bu nesneler ciddi tahrişe neden olabilir ve bu durumda sürekli hapşırma ve rahatsızlığa yol açacaktır.

Üst solunum yolu enfeksiyonu

Üst solunum yolu enfeksiyonları köpeklerde hapşırmaya neden olabilir. Mantar veya bakteri kaynaklı olabilirler. Bazen diş kökü enfeksiyonlarından bile kaynaklanabilirler. Bir köpekte enfeksiyon varsa, genellikle kanlı veya mukuslu akıntı ve iştahsızlık gibi ek semptomlar vardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar