MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Pire Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

13.01.2023 11:37:13

Pireler ve keneler bir köpeğin vücuduna 18-25°C sıcaklıkta ve %75-85 nem oranında girebilir. Özellikle yaz aylarında, bu küçük siyah canavarlar bir evcil hayvan sahibinin en kötü kâbusu olabilir.

Pire ve keneler genellikle diğer hayvanlar tarafından bulaştırılır, diğer canlıların üzerine atlar ve tüm canlılara bulaşır. Pire ve keneler köpekleri ısırdığında kaşıntıya neden olurlar ve kaşıntı uzun süre iyileşmezse tüy dökülmesine neden olurlar, bu da kaçınılmaz olarak sonunda deri enfeksiyonlarına yol açar.

Köpeğinizi pire ve kenelerden nasıl kurtarabilirsiniz?

Peki, köpeğinizi pire ve kenelerden nasıl kurtarabilirsiniz? Köpeğinizin üzerinde pire veya kene bulunursa, bazı hızlı çözümler vardır, ancak kesin çözüm veteriner gözetiminde tedavidir. Bu nedenle pire ve kene ürünleri köpeğinizin pire ve kene sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

Köpeklerde pireyi yok etmek için en hızlı ve en doğru çözümler pire önleyici ürünler, boğaz arkası damlalar, pire önleyici sabunlar, şampuanlar ve tabletlerdir. Pire ve kenelerin %90'ından fazlasını yok eden bu ilaç ve ürünler 30 dakika gibi kısa bir sürede etkili olsa da bu ürünleri kullanmadan önce kesinlikle veteriner hekiminize başvurun. Bu konuda köpeğinizin bir alerjisi olabilir. Bu tür şampuan, ilaçları kullanmadan önce kesinlikle veteriner hekime başvurun.

Pire ve keneler için bitkisel ilaçlar da mevcuttur

Köpeğini pire ve kenelerden nasıl kurtaracağı konusunda fikir sahibi olmak isteyen ancak kimyasal ürünler kullanmak istemeyen köpek sahipleri için tamamen bitkisel yöntemlerle üretilen pire ve kene tedavileri de bulunmaktadır.

Pire olduğu dönem boyunca özellikle köpeğinizi takip etmeniz ve okaliptüs şampuanı uygulamasını tekrarlamanız çok önemlidir ancak pire varsa banyo yaptırırken evdeki pireleri de kontrol altına almanız çok önemlidir. Bunu başarmak için ne yapmalısınız? Aslında çok basit.

Pireler ve pire yumurtaları halı tüyleri arasında çok uzun süre yaşayabilir. Onları yok etmenin en doğal yolu karbonat ve tuz kullanmaktır. Hem karbonat hem de tuz pireleri kurutarak öldürür. Eşit miktarda karbonat ve tuzu karıştırın ve kuru halılara uygulayın. Halı nemli ise karbonat beyaz lekeler bırakabilir. Bu karışımı bir gece boyunca halının üzerinde bırakın.

Köpeğinizin uyku bölgesine sık sık uygulamak da faydalıdır.

Yine de bu içeriğin tamamen bilgilendirici bir yazı olduğunu unutmayın. Yapılacak her işlemi köpeğinizin sağlığı için veteriner hekiminize danışın.

Bazı yöntemler evde uygulanmalıdır

Köpek pire ve kenelerinden kurtulmak için hayvanın bir veteriner tarafından önerilen tedavilerle temizlenmesi gerekir. Daha sonra, örneğin bir pire tasması şampuanı kullanarak yeniden ortaya çıkmalarını önlemek gerekir. Hayvan, pire ve kenelerle yeniden enfeksiyonu önlemek için önlemlerin alındığından emin olmak için üç ay boyunca veteriner kontrolünde olmalıdır. Köpek pire ve keneleri nasıl temizlenir sorusunun cevabını uygulamalı tedavilerle bulmak mümkün ancak köpeğinizin pire ve kenelerden kurtulduktan sonra tekrar aynı sorunu yaşamaması için evde bazı uygulamalar yapmalı, tüm çarşaf ve yatak takımlarını ılık su ve bol sabunlu su ile yıkamak en doğrusu.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar