MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Çiğneme Alışkanlığı Zararlı Olabilir

9.03.2020 10:21:31

Köpekler biz nasıl ellerimizi kullanıyorsak onlar da ağız ve çenelerini aynı yetenekte kullanırlar. Etrafı keşfetmek tanımak ve neler olduğunu anlamak için köpekler ağız ve dişlerini sıklıkla kullanırlar. Bu kimi zaman zararlı olabileceği gibi genelde köpeklerin içgüdüsel olarak ırkı ya da cinsiyeti fark etmeden yaptıkları bir davranıştır.

 

Köpeklerin Çiğneme Sebepleri

Yavru köpeklerde içgüdüden önce dişlerin çıkması ve kaşıntısı onları, gördükleri her şeye karşı ısırma isteği doğurmaktadır. Büyürken oyun oynama dışında canlarının sıkılması ve içgüdüsel olarak da bu çiğneme hareketini sıklıkla gerçekleştirebilirler. Ayrıca ayrılık kaygısı taşıyan evcil dostunuzun strese bağlı bu sebeple de çiğneme potansiyeli olabilir. Sizin yanınızda ya da tek başınayken ev içerisindeki her objeyi dişine göre olsun ya da olmasın çiğneyebilir. Bu durum uygun olmayan şeyleri çiğnemeye çalıştığında ona zarar verebileceği gibi bu alışkanlığı farklı oyuncaklara yöneltmek, yeteri kadar egzersiz yapıp onu yormak ve beraber oyunlar oynamak alışkanlığını pozitif yönde etkileyerek kontrol altına alabilecek yegâne durumdur.

Yavru köpeklerde ise durum çok da müdahale edilecek cinsten maalesef değildir. Yavru köpeklerin büyümesiyle beraber dişlerinin de çıkmaya başlaması ve bunun devamında kaşınması aynı bizim bebeklerimizde olduğu gibi oldukça doğal bir durumdur. Yavrunuzu uygun objelere, oyuncaklara ve onun diş sağlığı açısından daha sağlıklı büyümesi için yönlendirmeniz oldukça önemlidir. Elinizle ilk zamanla sizi ısırması dişlerini kaşıması eğlenceli gelse de ilerleyen zamanlarda köpeğinizin yapmaya çalıştığınız hareketin oyun olduğunu anlamayacağından dolayı canınızı fazlasıyla yakacaktır. Ödül kemikleri ve bisküvisi, oyuncak kemikler dişlerindeki kaşıntıyı giderirken, sağlıklı büyümesi açısından da destek verecektir. Dişlerindeki rahatsızlığın giderilmesi, üzerindeki huzursuzluğu ve evcil dostunuzun üzerindeki gerginliği de kolaylıkla atmasına yardımcı olacaktır.

Zamanlamaya Dikkat Etmelisiniz

Evcil dostunuzun bu alışkanlığı kontrolünüz altına almanız için en uygun zaman dilimi onu çiğnemeye çalışırken görmeniz ve yakalamanız olacaktır. Ayakkabı ve terliklerini çiğnedikten saatler sonra görmeniz bunun hatalı bir davranış olduğunu anlatmanızda ve öğretmenizde geç kalınmış olmasına ve arada bağ kurabilmesini de pek anlayamamasına yol açacaktır. Sözlü komutla veya sözle istenmeyen bir şeyi çiğnediğinde onu ikaz edin ve çiğnemesi için aldığınız objeyi çiğnemesi için ona verin. BU yeni objesini çiğnemeye başladığında onu övün ve sevgi gösterin. İlk başarısız birkaç sefer sonrasında köpeğinizin neyi çiğnememesi gerektiğinin anlaması ve onu farklı şeylere yönlendirmeniz çok uzun sürmeyecektir. Çiğnememesi gereken objelere benzeyen oyuncaklar almanız da evcil dostunuzun kafasının karışmasına neden olabilir. Kafasının karışmasına neden olmadan onların sağlığına ve faydasına ürünler seçebilmeniz ve size fikir göstermesi adına marketimizden de satın alabileceğiniz bazı köpek çiğneme ürünlerini sizler için aşağıda listeleyelim.

Flamingo Tavuk Eti Sargılı Düğüm Kemik Köpek Ödülü 5'li 5 cm

Satın almak için tıklayınız.

Karlie Vanilyalı Kemik Köpek Oyuncağı 20 Cm

Satın almak için tıklayınız.

Karlie Good4fun Çubuklu Halka Köpek Oyuncağı 13 Cm

Satın almak için tıklayınız.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar