MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Tuvalet Kabı Yerine Evin İçine Dışkılama

9.03.2020 12:52:26

Kedi dostlarımız tuvalet konusunda oldukça titiz ve bulundukları ortama karşı hassasiyet gösterirler. Evin içinde yaşıyorsa tuvalet kabını göstermeseniz dahi bulabilirken, bahçeye çıkma imkânı varsa tuvalet ihtiyacını dışarıda uygun yerde halledecektir. Evcil dostunuzun sağlık sorunu varsa, uzunca bir süre tek bir yerde kapalı kalmışsa, strese girdiğini düşünüyorsanız bir kere mahsus yapması çok da endişelenmesi gereken bir durum değildir. Bunu geçici bir kaza olarak düşünüp, evcil dostunuzun yapmaması gereken yeri iyice temizledikten sonra bu hareket devamlı hale gelmesi sıkıntılı bir sürecin sizi beklediğine işarettir.

Bu tip durumlarda ceza vermek ve hareketi önlemek için sözlü şiddet uygulamak sorunu ortadan kaldırmanın yanında sadece geçici bir çözüm olacaktır. Bu sorunun devamlı hale gelmesine neden olan sorunun kökenine inerek, evcil dostunuzu bu harekete iten sebebin ne olduğunu öğrenmek ve anlamak çok daha kalıcı çözüm olacaktır.

Kedilerin Tuvalet Kabının Dışına Dışkılama Sebepleri Nelerdir?

  • Sağlık Sorunları

Evcil dostunuzun rahatsızlık yaşadığından, ishal veya üriner sistemindeki bir problemden dolayı dışkısını kontrol etmekte güçlük yaşıyor olabilir. Kedinizin huzursuz ve rahatsızlık yaşadığınız düşünüyorsanız acilen veteriner kontrolüne gitmekte fayda vardır. Kabın dışına, olduğu bölgede bu tip kazalar yaşanmasında tedavi sonrası eski düzgün rutinine ve alışkanlıklarına dönmesi çok uzun sürmeyecektir. Bu tip durumlardan birden fazla yere tuvalet kabı koymanız da kısa süreli çözüm olabilir.

  • Kedinizin Yaşlanması

Yaşlı kedilerin eklem ve kas problemleri yaşlandıkça kendini daha güvensiz hissetmesi ve ürkek olması özellikle bahçede dışkısını yapan kedilerin sahipleri için evin içerisinde problemler yaşanmasına neden olabilir. İçeride bir kum kabının olması ve sıklıkla temizliğinin yapılması bu tip kedilere oldukça yardımcı olabilecek bir durumdur. Ayrıca kum kabının da dışına yapıyor olması bazı sağlık sorunlarına işaret edebilmektedir.

  • Korku ve Endişe

Kediler tuvalet ihtiyaçlarını giderirken oldukça savunmasız ve tüm gözlerin üzerlerinde olduğunu hissederler. Korku, endişe duymaları ve tehdit altında olduklarını hissetmeleri tuvalet alışkanlarının bozulmasına neden olabilir. Ani bir gürültü, ses, tuvalet kabının yerinin değişmesi onun bu alışkanlığında bazen rutinin bozulmasına neden olmaktadır.

  • Yabancıların Bölgesinde Bulunması

Eve yabancı daha önce kokusunu aşina olmadığı misafirlerinizin gelmesi, başka bir evcil hayvanın gelmesi ya da yeni bir dost sahiplenmeniz onun kafasının karışmasına neden olabilir. Misafirin odalar arasında dolaşması bazı durumlarda kedinizin rahatça tuvalet kabına erişimini ve tuvaletini yapabilmesini engeller. Bu sebeple evin içine idrar ve dışkı yapması olasıdır. Bazı durumlarda kedinin evinizi ve kendi bölgesini savunma moduna geçme isteği oluşabilir. Kediler avcılık ve bölgelerini işaretleme konusunda oldukça güçlü karaktere sahiptir. Kendisini çok daha güvende hissedeceği bölgelere idrar bırakma eylemini gerçekleştirebilir. Yabancıların varlığı ve yoğun tehdit altında hissetmeleri tuvalet kabının dışında kazaların oluşmasında bir diğer etkendir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar