MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Yaşam

10.03.2020 10:13:56

Kısırlaştırma sonra evcil dostlarımızda ruhsal ve fiziksel olarak değişimler olması oldukça olağan bir durumdur. Her ne kadar biz sahiplerine şaşırtıcı gelse de olması gereken bu olup doğal hayatlarına bir şekilde tıbbi müdahale ettiğimiz gerçeğini değiştirmemektedir. Kimi zaman bu etkiler çok kısa sürüp, kediler yaşamlarına kaldığı yerden kısa süre devam edebilirken kimi kedilerin karakteri sebebiyle olumsuz etkileri en azından biraz daha uzun sürebilmektedir. Sonuç olarak fiziksel ve ruhen oldukça baskın gelen çiftleşme isteği bir süre sonra onlara zarar veren aşırı hormon seviyesiyle beraber ortadan kaldırılarak yeni bir yaşam düzenine merhaba demektedirler.

Kısırlaştırma sonra kedilerin hayatları çok daha az rutine bağlı ve kızgınlık dönemine nazaran daha az hareket ve daha çok iştaha sahip olmalarını da beraberinde getirmektedir. Evcil dostunuzun her zamanki gibi fit ve sağlıklı kalmasını istiyor ve ileride kilo problemi yaşamadan düzgün bir yaşam sürmesi tek temenniniz ise kısırlaştırılmış kedi mamasına geçiş yapmanız kısırlaştırma sonrası ilk yapmanız gereken hareket olmalıdır.

Operasyon sonrası yaşadığı stres ve hormonlarının tam olarak düzene oturması biraz zaman alacak bir durumdur. Ertesi gün kedinizin bambaşka bir kedi olmasını beklemeniz de biraz komik olabilir. Bu süreçte olan ilgi ve sevginizi eksik etmeden iyileşme sürecinde yanında olmanız çok mühim bir konudur. Dişi ya da erkek kedi fark etmeksizin bu geçiş süreçleri her zaman sıkıntılıdır. Olumlu anlamda gerçekleşecek olan fiziksel ve ruhsal değişimlerin, 2-3 ay sonrasında evcil dostunuzun çok daha evcil ve uysal bir hale geldiğini sizler de fark edeceksiniz. Ayrıca bu geçiş süresinin içerisinde zaman zaman kedinizde kızgınlık belirtileri görülmekle birlikte azalarak ortadan kalkacaktır.

Zihnen oldukça mutlu olan bir kediniz olmakla birlikte çok da uyumlu hale gelmesi sizi şaşırtabilir. Karşı cinse olan arayışının sona ermesi, size, oyuncaklara, yemek yemeye ve uykuya daha çok vakit ayırabilmelerine zemin hazırlar. Bu sebeple evcil dostunuzun kısırlaştırıldıktan sonraki düzenini beraber oluşturup, gerekli aktivitelerden geri kalmamasını sağlayın. Kedi oyuncakları ve düzenli bir egzersiz ile kilosunu kontrol altında tutarak iştah ve uyku dengesini programlayarak sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olun. Kızgınlık döneminde olmaması sayesinde gerginlik ve stresli günlerin geride kaldığı daha sakin bir kediyle yaşama merhaba demenin keyfini yaşayabilirsiniz. Ona kedi oyuncakları ödül mamaları ve kedi oyuncakları alarak hem onunla birlikte eğlenirken hem de onu ödüllendirebilirsiniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar