MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesi Nedir?

22.05.2023 12:11:56

Bugün sizlere çok önemli bir konu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi olan bu konu hakkında detaylı bilgilendirme yaptıktan sonra konuyu çok daha iyi anlamış olacaksınız. Köpek dostlarımıza bakan kişilerin en fazla yapmış olduğu hatalardan bir tanesi de köpeklerine veteriner önerisi olmadan, kulaktan dolma bilgiler sayesinde ilaç verebilmek. Üstelik köpek dostlarımıza verilen çoğu ilacın insanlar için üretilmiş insanlar için olduğu oldukça ürkütücü. Bu konuda bir yanılgımız yok, veteriner hekimlerimiz bazı köpek dostlarımızın tedavisinde bu tür ilaçları da kullanabilir fakat her insan için olan ilacın köpek dostlarımızın kullanabileceği anlamına gelmesi imkansızdır! Özellikle de veteriner hekimlerimizin kullanımı ve gözetimi dahilinde olmayan verilecek olan ilaçlarda doz aşımı riski o kadar yüksek ki. Köpek dostlarımıza verilen ve en tehlikeli insan için olan ilaçlardan bir tanesi de elbette Aspirin. Biz insanların birçok şey için kullandığı aspirin söz konusu köpek dostlarımız olduğunda ölümcül sonuçlara yol açabilir. Köpek dostlarımıza aspirin verilebilir mi sorusunun cevabı elbette kocaman bir hayır!

Köpeklerde Aspirin Kullanımı

Bu husus doğrultusunda köpek ebeveynlerine net bir şekilde cevap vermek isteriz. Köpek dostlarımızda aspirin ve aspirin etken maddeleri olan asetisalisilik asit içeren birçok ilaç asla kullanılmaz! Aspirin ve etken maddesi köpek dostlarımızda çok ciddi zehirlenmelere sebep olabilir. Köpek dostlarımıza aspirin verilebilir mi sorunun yanıtını daha önce vermiştik. Aspirin ve etken maddesi köpek dostlarımıza çok ciddi şekilde zehirlenme gibi olumsuz sebeplere yol açabilir. Eğer köpek dostlarımızın ateşi olduğunu düşünüyorsanız ya da bir ağrısı var ise bu gibi durumlar neticesinde onlara aspirin ya da herhangi bir ilaç vermek yerine kesinlikle veteriner hekimlere danışmanız en doğrusu olacaktır. Veteriner hekimlerimizin yapacağı detaylı muayene sonucunda köpek dostlarımızın ateşi olup olmadığını bulabilir ve bunlara uygun şekilde tedavi yöntemini belirleyip gerekiyorsa ilaç da verebilir. Şu unutulmamalıdır ki aspirin zehirlenmesi köpek dostlarımızın böbreklerinde gerçekten ciddi ve kalıcı hasara sebep olabilir.

Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesi Belirtileri

Köpek dostlarımızda aspirin belirtileri aşağıda yazılı halde duruyor. GEnel zehirlenme belirtileri görülmesi ve alınan aspirin dozu köpek dostlarımızın genel sağlık durumuna göre farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Belirtilerin şiddeti değişebilir.

  • Bağırsaklarda ve midede kanamalı yara,
  • Uyuşukluk,
  • İştahsızlık,
  • Kusma,
  • Karın ağrısı,
  • İshal,
  • Nefes alıp vermede zorluk,
  • Aşırı heyecan,
  • Koordine bozukluğu,
  • Nadir olmak ile beraber kriz durumu

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar