MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Belçika Tervuren Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

20.05.2023 11:40:50

Bugün sizler için tüm hayvanseverlerin kalbinde taht kurmuş mükemmel bir canlıdan bahsetmek istiyoruz. Bu dostumuzun hayvanseverlerin kalbindeki kurduğu taht uzun yıllardır sürmektedir. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız çok zekidir. Dünya üzerinde Belçika ülkesinin kırsalında çoban köpeği olarak kullanılmasının yanı sıra arama kurtarma ekiplerine yardımcı olması ile ve polis köpekliği de yapmaktadır. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız çok çalışkandır. Kızak çekme, iz sürme ve sürü gütme gibi mükemmel görevleri başarı ile tamamlamaktadır. Kökenleri 19. yüzyıla dayanan bu ırk, Belçika'da yetiştirilmeye başlandı. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız batuda Belgian Tervuren ismi ile biliniyor. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız 20. yüzyılın ilk yarısında ABD'ye getirilmiş, 1959 yıllarında ise ayrı bir çoban köpeği cinsi olarak kabul edilmiştir. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız en çok Avrupa ve Amerika'da rağber görürken halen Belçika ülkesinde popülerliğini korumuştur.

Belçika Tervuren Karakter Özellikleri

Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız enerjik, güvenilir, dikkatli, aktif ve sevdiği insanlara karşı çok fazla sahiplenici ve sevecendir. Orta büyüklükte bir çoban köpeği olarak kabul edilmiştir. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız tetikte bekleyen ve çok dikkatli yapıları sayesinde iyi gözlem altında mükemmel bekçi köpeği görevi görmektedirler. SAhiplerine ve sevdiklerine karşı son derece itaatkar davranışlar sergiler. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız bazen bağımsız davranışlar da sergileyebilir. Yabancılar ve çocuklar konusunda ise onları gütmek uğruna topuklarını ısırabilirler. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Bu köpek ırkını diğer evcil dostlarımız ile ya da köpek ırkları ile tanıştırırken oldukça dikkatli bir yapıya bürünmelisiniz. Kendinden küçük hayvanlara ya da farklı ırktaki köpeklere Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız üstünlük kurmak isteyebilir. 

Belçika Tervuren Cinsi Köpek Bakımı

Bu minik dostumuz sahiplerine alıştıktan sonra ve henüz yavruyken kolayca eğitimlerini tamamladıktan sonra çok uyumlu bir köpek haline gelecektir. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımızın hızlı öğrenen yapısı eğitim almasını kolaylaştıracak ve sizleri üzmeyecektir. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımız eğer bir apartman dairesine yaşayacaksa günde en az 2 kez egzersiz yaptırılmalı. Diyetlerine dikkat etmelisiniz kaliteli orta ırk özel köpek maması tercih etmelisiniz. Belçika Tervuren cinsi köpek dostlarımızın en zor bakımı tüyleridir. Düğüm olmadan düzenli şekilde taramalı ve rutin veteriner kontrollerine dikkat etmelisiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar