MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Kuyruklarını Kovalıyorlar?

6.05.2021 12:42:22

Köpeklerin kuyruklarını kovaladığını görmek alışılmadık bir durum değildir. Hatta bunu bir daire içinde defalarca yapan bir köpek bile görebilirsiniz.

Bazen köpekler kuyruklarının peşinde koşarken eğlenirler. Vücutları hakkında bilgi ediniyor ve neler yapabileceklerini görüyorlar.

Kuyruk kovalamacası eğlenceli bir oyundan çıktığında, köpeğiniz bazen sizi ilgilendiren ve vücudu için kötü olan kesintisiz bir alışkanlığa dönüştüğünde, veterinerinizle görüşmek en iyisidir.

Köpekler Neden Kuyruklarını Kovalıyor?

işte köpeklerin kuyruklarını kovalamalarının en yaygın sebeplerinden birkaçı:

Eğleniyorlar ve şımarık davranıyorlar: Bu, özellikle dünyayı ve vücutlarını keşfetmeye yeni başlayan yavru köpeklerde yaygındır.

Sıkılıyorlar: İyi bir fiziksel ve zihinsel formda kalmak için köpeklerin çok fazla fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Sıkılırlarsa kuyrukları iyi bir oyuncak gibi görünebilir.

Altta yatan bir tıbbi durumları olabilir: Bazen kuyruk takibi, köpeğinizin altında yatan bir tıbbi duruma sahip olduğunun bir işareti olabilir. Bu durumda köpeğinizin bir veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Genellikle köpeğinizin dikkatini başka yöne çevirerek kuyruğunu ısırmayı bırakmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, köpeğinizin kuyruğunu ısırmaya başladığını görürseniz, ona "otur" veya "dur" gibi basit bir komut verin. Bununla birlikte, köpeğiniz Hâlâ kuyruğunu kovalıyorsa, zamanla daha da kötüleşebilir. Çoğu durumda, kuyruklarını ısırmaya başlarlar.

Köpekler Neden Kuyruklarını Isırıyor?

Bazen köpekler sıkıldıkları veya kuyruklarını merak ettikleri için kuyruklarını ısırıyorlar. Diğer zamanlarda kuyruğunu ısıran bir köpek daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. İşte köpeklerin kuyruklarını ısırmasının en yaygın nedenlerinden birkaçı:

Ağrı:  Köpekler, rahatlama sağlamak için genellikle kuyruklarının ağrılı bölgesini ısırırlar.

Alerjik reaksiyon: Bazen köpekler, alerjik bir reaksiyonun neden olduğu kaşıntı veya rahatsızlığı hafifletmek için kuyruklarını kemirirler.

Pireler: Pireler, köpeklere yapışabilen ve rahatsızlığa neden olabilen küçük böceklerdir. Kuyruk ısırması, köpeğinizin pireli olduğuna dair bir işaret olabilir.

Bağırsak parazitleri: Köpeğinizde solucan enfeksiyonu varsa, tahrişi hafifletmek için kuyruğunu ısırabilir.

Endişeliler: Köpeğiniz endişeli hissediyorsa kuyruğunu yalayabilir veya ısırabilir. Bu, özellikle yeni konuklar ziyaret ettiğinde veya gök gürültülü fırtınalar sırasında yaygındır.

Kuyruğa veya omurgaya travma: İlk başta her zaman açık olmasa da, kuyruğunu çiğneyen bir köpeğin kuyruğunda veya omurgasında iç hasar olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar