MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler için İtaat Eğitimi Teknikleri

7.05.2021 11:59:34

Çoğu insan tüylü arkadaşlarını sever. Bununla birlikte, köpeğinizin belirli şekillerde davranmak veya istenmeyen davranışlarından kaçınmak için eğitmek gerekir. Köpeğinizin bir şey yapmamasını sağlamanın en iyi yollarını size söyleyen bilinmeyen kaynaklardan aktarılan birçok teknik vardır. Ama en iyi yöntem nedir ve bu teknikleri nasıl kullanıyorsunuz?

Köpeğinizi nasıl eğiteceğinizle ilgili en yaygın yöntemleri ve hangi teknikleri kullanmamanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam ediniz.

Köpeğinizi Nasıl Eğitmelisiniz?

Bir köpeği eğitmenin iki yaygın yöntemi vardır.

Birincisi, disiplin temelli yöntemdir. İkincisi, ödül temelli yöntemdir. Disiplin temelli eğitim, köpeğinizle pozitif ceza ve olumsuz pekiştirme tekniklerini kullandığınız eğitimdir. Ödüle dayalı yöntemler, ödüller yalnızca köpeğinizin yapmasını istediğiniz davranışlar için kullanır.

Disiplin tabanlı eğitim, köpeğinizin istediğiniz gibi davranmasını sağlamak için yüksek, hoş olmayan sesler, fiziksel düzeltmeler ve sert azarlamalar gibi teknikleri kullanır. Öte yandan, ödül temelli eğitim, köpeğiniz yapmasını istediğiniz bir şeyi yaptığında köpeğinizi ödüllendirmektir. Bir davranışın iyi olduğunu pekiştirmek için köpeğinizin göbeğini ovmak veya köpeğinizin hoşuna giden eylemlerini gerçekleştirmeniz köpeğiniz için ödül olacaktır.

Bazı insanlar, ödüle dayalı bir yöntemin, köpeğiniz için söylenenleri yaptıklarında sizi mutlu duygularla ilişkilendirdikleri bir "olay dizisi" oluşturduğuna inanır. Disiplin tabanlı yöntemler, sizden korktukları için yaptığı işlevin tam tersini yapar. Bu korku, köpeğinizin hoş olmayan duygulardan kaçınması için kendisine söylenenleri yaptığı anlamına gelir.

Köpeğinizin Nasıl Öğrendiğini Anlayın

Köpekler küçük çocuklar gibi çok şey öğrenirler. Zeka bakımından iki yaşındaki insanlara yakındırlar. Tek ilgilendikleri şey acil sonuçlardır. Büyüdükçe sözlerimizi anlamaya başlarlar. Bilim adamları tarafından tanınan üç tür köpek zekası vardır:

  • İçgüdüsel

  • Uyarlanabilir

  • Çalışma ve itaat

İçgüdüsel öğrenme, köpeğinizin yetiştirildikleri davranışları öğrendiği zamandır. Uyarlanabilir öğrenme, köpeğinizin problemleri çözmek için çevresinden ve etrafındaki çevreden ne kadar iyi öğrendiğidir. Çalışma ve itaat, onlara öğrettiğiniz görevleri ve emirleri ne kadar iyi öğrendikleridir.

Köpeğinizin itaatkar olmasını sağlamak için, itaat tekniklerini ve onlardan istediğiniz belirli davranışları kullanan eğitime odaklanmalısınız. Hem caydırıcı hem de ödül temelli eğitimin işe yaradığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, köpeğinizi sevgi dolu bir evcil hayvan olarak eğitiyorsanız, ödül temelli itaat eğitimini düşünmelisiniz. Bu yöntem köpeğinizde korkuya dayalı tepkiler geliştirmez. Aslında onlarla olan sevgi dolu ilişkinizi pekiştirir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar