MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

7.05.2021 12:27:02

İdrar yolu bozuklukları kedilerde oldukça yaygın olmakla birlikte, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) oldukça nadirdir. İdrar yolu enfeksiyonu olan kediler çok sık idrara çıkmaya çalışırlar, sadece az miktarda idrar yapabilirler, idrara çıkma konusunda zorlanabilirler, idrar yaparken ağlayabilir veya sızlayabilirler ve idrarlarında kan görülebilir. Tuvalet kabının dışında idrar yapmak da mesanede bir sorun olduğuna dair işarettir.

Genel olarak, bir İYE, bakteriler üretradan mesaneye doğru ilerlediğinde ortaya çıkar. Mesanedeki idrarın steril olduğu varsayılır, ancak bakteriler mesaneye giden yolu bulduktan sonra bakteri büyüyebilir ve çoğalabilir ve bu da İYE'ye neden olur. Bazı kediler, İYE olsun veya olmasın mesane taşları geliştirir ve bu, ek sağlık sorunları için kapıyı açar. Kedinizi bir veterinere götürüp idrar tahlili yaptırmanız önerilir.

İdrar Tahlilinde Neye Bakılır?

  Bir iye şüphesi olduğunda idrar hakkında çok önemli bilgiler ortaya çıkabilir. Veteriner hekiminiz idrarda aşağıdakileri bulguları arayacaktır:

  • İdrara özgü ağırlık (kedinin idrarını ne kadar iyi konsantre ettiği)
  •  PH (belirli pH seviyeleri enfeksiyonu veya diğer sorunları gösterebilir)
  • Ketonlar (bazen diyabet veya vücut kaybı vakalarında görülür)
  • Glikoz (idrarda şeker, genellikle diyabet belirtisi)
  •  Bilirubin (kanın parçalanması)
  •  Kan
  •  Protein

Bu seviyeler ölçüldüğünde, idrar örneği bir santrifüje yerleştirilir ve hücrelerin ve diğer kalıntıların numune tüpünün altında birikmesine izin vermek için aşağı doğru döndürülür. Bu kalıntı, kırmızı kan hücrelerinin, beyaz kan hücrelerinin, bakterilerin ve kristallerin varlığını ortaya çıkararak değerlendirilebilir.

Bazı Kediler İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Yatkın mıdır?

Daha yaşlı dişi kediler ve diabetes mellitus (şeker diyabeti) olan kediler, genel popülasyondan daha yaygın olarak İYE geliştirir. Mesane taşı olan kediler tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına yatkındır ve idrar yolunda hastalık belirtileri olduğunda tam bir teşhis almanın önemine işaret eder
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar