MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Kutuları Bu Kadar Seviyor?

12.02.2022 14:14:07

Kedi dostlarımız… Çok sevdiğimiz evcil hayvanımızın bazı davranışlarını anlamlandırmakta bazen zorlanırız. Rengarenk, en güzel oyuncakları ve yatakları alırız. Bir iki defa patiler sonra ardına bakmadan giderler. Ne zaman ki eve bir kutu girer, o an da zevkten çıldırırlar. Saatler boyunca o kutunun içinden çıkmazlar. Ardından bir anda kutunun içinden fırlayıp etrafında koşturup sonra tekrar uçarak içine girerler. Onların bu keyif dolu anları bizlerin şaşkın bakışları arasında o kutu paramparça oluncaya dek sürer. Kutunun parçaları evin her bir köşesine dağılır. Peki sizce kediniz neden bir kutuyu bu kadar cazip ve ilginç buluyor olabilir?

Doğasında Avcılık Var

Kedi dostlarımız uzunca yıllardan beri vahşi doğadan ayrılarak, bizlerle aynı evlerde ve sokaklarda yaşamaya başladılar. Bizimle aynı evde yaşayacak kadar evcilleşmiş olsalar bile doğanın en kurnaz avcılarıdır. Doğalarındaki bu avlanma ve korunma içgüdüsü, bizimle paylaştıkları sakin evlerinde de devam eder. Kediler için kutular, çekmeceler, dolaplar, evin en kuytu köşeleri kendilerini güvende hissettikleri ve potansiyel avlarını en beklemedikleri anlarda yakalayabilmeleri için kendilerini  gizledikleri özel alanlardır. Şöyle düşünebilirsiniz ; bazı zamanlar sevimli kediniz göz önünden kaybolur. Evin her köşesine baksanız dahi onu bulamazsınız. Muhakkak onu rahatsız edecek bir şey olmuştur yada hastalanmıştır. Ayrıca yeni taşındığınız evde günler boyunca yatağın veya koltuğun altında kalmayı tercih eder. Alışmış olduğu yuvasından ayrı, yabancı, tanımadığı bir ortamdadır. Kendini güvenli hissedinceye kadar buralarda saklanmaya devam eder. Mekanınızı değiştirdiğiniz zamanlarda yada yeni bir kedi sahiplendiğinizde, yeni yaşam alanına alışabilmesini hızlandırabilmek için taşıma çantasını ortalarda bırakmanızda fayda var.

Onu Mutlu Etmek Çok Basit

Kediler doğaları gereği sınırları olan ve kendilerine güvenli alanlar belirleyen canlılardır. Kedilerin bu alanları onların kendisini güvende hissetmesi içindir. Kutularda kediler için güvenli bir alan çağrışımı yapar. Kedilerin büyük bir bölümü kutularla oynamaya ve onlarla saatlerce zaman geçirmeye bayılır.

Kedilerimizle aynı hayatı paylaşıyoruz. Elimizden geldiği kadar onlarında bizler gibi konfor içinde ve rahat bir şekilde yaşamasını sağlamamız gerekir. Ayrıca sevgimizi ve ilgimizi sonuna kadar bu güzel canlılarla paylaşmalıyız.  Onlarında kendilerini huzurlu hissedebilmeleri için özel alanlara ihtiyaç duyduğunu unutmamalıyız.  Evcil dostunuzu mutlu etmek aslında çok basit. Ona havalı süslü evler yerine basit bir kutu verin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar