MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Bir Kedinin Anatomi Rehberi

6.05.2021 11:34:17

Kedilerin gezegendeki en güzel yaratılmış hayvanlar olduğunu düşünüyoruz! Kafalarının, vücutlarının ve ayaklarının her parçası, kedi içgüdülerini, hareketlerini ve duyularını tanımlayan ve ayrıca diğer kedilere ve insanlara iletişim ve sinyaller veren şaşırtıcı ve karmaşık özelliklere sahiptir. 

İşte bir kedinin anatomisi ve şaşırtıcı kedi özellikleri için bir rehber:

1. Kedilerin Kulakları

Kulaklar sadece avlanma ve savunma içgüdülerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir kedinin kulakları içinde bulunduğu ruh halini de ifade eder. Bir yavru kedi doğduğunda kulakları kapalı olur ve kulakları iki haftalıkken açılır. Bir kedinin yaklaşan tehlikeyi duyması için akut işitmeye ihtiyacı vardır. Kedilerin kulakları birbirinden bağımsız olarak dönecek ve bükülecektir ve kedilerin işitme organı , uyurken bile radar gibi her zaman açıktır. Bu, yaklaşan tehlikeye karşı tetikte olmak ve her zaman tehlikenin yerini tespit etmek ve dinlemek içindir.

2. Kedilerin Gözleri

Kedilerin gözleri insan gözünden 6 kat daha güçlüdür. Kedilerin gözleri sadece karanlıkta parlamakla kalmazlar, aynı zamanda göz bebekleri mevcut ışık miktarına göre mükemmel bir şekilde yeniden boyutlandırabilirler.

Bir kedinin neden kedileri sevmeyen bir kişiye gittiğini merak ettiniz mi? Bir kedi bir odaya girerse, mesela bir toplantıda, kedi severler kediyi fark edecek, hayran kalacak ve ona bakacaktır. Kedileri sevmeyen kişi onu görmezden gelir ve onun uzaklaşmasını isteyerek bakmaz. Kedi için, kedi severlerin yaptığı göz teması onu tehdit eder. Kediden hoşlanmayan kişi, kediyle doğrudan göz teması kurmadığı için, kediye kibar davrandığının ve tehdit oluşturmadığının sinyalini verir, böylece kedi doğal olarak onlarla sosyalleşmeye yönelecektir.

3.Kedilerin Bıyıkları

Kedilerin bıyıkları da şaşırtıcı ve karmaşık bir şekilde dengelidir. Kedilerin bacaklarının önünde, gözlerinin üstünde, yanaklarında ve ağızlarında bıyık vardır. Kedilerin bıyıkları esnek, uzun ve serttir derinin, derinliklerinde bulunur ve alt kısımda sinir uçları bulunur. Kedilerin bıyıkları gezinmek için çok önemlidir ve gezinmelerine yardımcı olan bir anten türüdür. Bıyıklarıyla ağaçların ve etraflarındaki şeylerin konumunu hissedebilirler. Kör bir kedi, nesneleri, ağaçları ve mobilyaları algılayabilir ve masalardan, sandalyelerden ve ağaçlara atlamak da dahil olmak üzere bıyıklarını kullanarak gezinebilir.

4. Kedilerin Dişleri

Yavru kediler başlangıçta dişsiz doğarlar ve ardından 3-6 hafta civarında küçük ve yarı saydam olan 23 süt dişlerini büyütmeye başlarlar. Bu süt dişleri daha sonra 11-30 haftalık olabilen yetişkin dişlerle değiştirilir. Yavru kediler, diş çıkarma işlemi sırasında rahatsızlığa yardımcı olmak için oyuncaklar ve ayakkabılar dahil olmak üzere çeşitli nesneleri çiğneyecektir. Genellikle yaklaşık 9 aylık olduklarında tam 30 dişe sahip olurlar.

5. Kedilerin Dilleri

Kediniz tarafından yalandığınınız zaman neden sert bir zımpara kağıdı gibi hissettirdiğini merak ettiniz mi? Bunun nedeni, kedinizin dilinin, ortasında yer alan ve geriye doğru bakan yüzlerce küçük keratin dikenine sahip olmasıdır. Bu dikenler, kedinin avını geriye doğru kavrarken avını ağzında tutmasına yardımcı olur ve ayrıca eti avından kolayca çıkarmaya yardımcı olur. Dikenler ayrıca tüylerini tımar ettiklerinde iyice tarar ve temizler.

6. Kedilerin Kuyrukları

Kedilerin kuyrukları, şaşırtıcı ve karmaşık anatomilerinin bir başka parçasıdır. Kuyrukları, dar yüzeylerde dengede durmalarına yardımcı olan ve aynı zamanda zıplamalarına yardımcı olan bir dengeleyici cihazdır. Bir kedi dar bir çıkıntıda dengelendiğinde, kendini dengelemek için kuyruğunu kullanır.

7. Kedilerin Ayakları ve Pençeleri 

Kediler, yerin sıcaklığını ve dokusunu hissetmek için parmak uçlarında yürürler. Kedilerinizin pürüzlü, taşlı yüzeyleri sevmediğini ve pençelerine dokunulmasından hoşlanmadığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, pençelerinin çok hassas olmasıdır.

8. Kedilerin Pençeleri

Kediler pençelerini geri çekilebilir çünkü kediler halı, yaprak, dal vb. Üzerinde yürürken pençelerini batırabilirler. Pençelerini ihtiyaç duyduklarında çıkarırlar. Kedilerin pençeleri, avlarını vahşi doğada yakalamak için çok önemlidir.

9. Kedilerin Tüyleri

Bir kedinin tüyleri, çok etkili bir yalıtım katmanı ile kediyi soğuk havalarda sıcak tutacaktır; ancak bir kedinin tüyleri, daha sıcak havalarda serin kalmanın bir yolu olarak da işlev görür. Benzer şekilde, tımar vücut ısısını ve ısıyı düzenlemek için bir termostat görevi görür. Bir kedinin insanlar gibi ter bezleri yoktur ve terleyemezler. Tüylerini tımar ederek serin kalırlar ve tımar yoluyla tüy üzerinde biriken tükürük, deriden gelen ter gibi tüyleri buharlaşır. Soğuk olduğunda, kediniz tüylerini yumuşatmak için tüylerini düzeltecek ve kırışık kürk zayıf yalıtım ve sıcaklık sağladığı için kürkü etkili bir yalıtım tabakası haline getirecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar