MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı

5.05.2021 12:33:21

Akut hemorajik diyare sendromu (AHDS) (aynı zamanda hemorajik gastroenterit [HGE] olarak da bilinir), kusma ve kanlı ishal ile karakterize, köpeklerde görülen bir hastalıktır. Sağlıklı köpeklerde çoğu vaka  uyarı yapılmadan gerçekleşir. Başlıca ve en rahatsız edici klinik belirti, çok miktarda kanlı ishaldir ve çoğu zaman parlak kırmızıdır. Bazı köpeklerde ağrılı bir karın, iştahsızlık, uyuşukluk (yorgunluk) veya ateş olabilir.

AHDS, köpeğin herhangi bir cinsini, yaşını, boyutunu veya cinsiyetini etkileyebilir, ancak en çok küçük cins köpeklerde yaygındır. Genç Minyatür Kanişler, Minyatür Schnauzer'lar ve Yorkshire Teriyerleri daha çok etkileniyor gibi görünüyor. Yaygın olarak etkilenen diğer ırklar arasında Pekingese, Dachshund, Maltese, Cavalier King Charles Spaniel, Shetland Sheepdog ve Poodle bulunur.

AHDS'ye Ne Sebep Olur?

AHDS'nin kesin nedeni bilinmemektedir (idiyopatik). Beslenme konusundaki isteksizlik (gıda dışı maddeleri veya farklı yiyecekleri tüketme), bağışıklık aracılı hastalık, toksinler veya pankreatit ile ilgili olabilir. Stres, anksiyete ve hiperaktivitenin birçok durumda olası katkıda bulunan faktörler olduğu düşünülmektedir. AHDS'nin diğer olası nedenleri şunları içerir:

  • Mide veya bağırsak ülserleri
  • Travma
  • Gastrointestinal tümörler veya tıkanma
  • Köpek parvovirüs enfeksiyonu gibi bulaşıcı hastalıklar
  • Pıhtılaşma bozuklukları
  • Bağırsak parazitleri
  • Bağırsak bakterileri

Son araştırmalar, AHDS'nin alerjik bir reaksiyon (yiyecek veya soluma) olabileceğini göstermektedir. AHDS'yi deneyimleyen köpekler, gelecekte AHDS geliştirmeye daha yatkın olabilir.

AHDS Nasıl Teşhis Edilir?

AHDS tanısı zor olabilir ve nihayetinde inatçı vakalarda bağırsak biyopsisi gerektirebilir. AHDS'nin pek çok olası nedeni olduğundan, değerlendirme genellikle tam bir kan sayımı (CBC), kanın biyokimyasal analizini, idrar tahlili, radyografiler (X-ışınları), pıhtılaşma veya pıhtılaşma testleri, dışkı değerlendirmesi ve ultrason veya endoskopik muayene gerektirir.

AHDS Nasıl Tedavi Edilir?

AHDS'li köpekler tedavi edilmezse ölebilir. Potasyum ve elektrolit takviyesi ile intravenöz sıvı tedavisi, AHDS tedavisinin temelini oluşturur. deri altına verilen sıvılar, AHDS'li çoğu köpeğin önemli sıvı gereksinimlerini karşılamak için genellikle yeterli kabul edilmez. Çoğu köpek, tedavinin ilk 24 saati boyunca beslenmez ve potansiyel ikincil bağırsak enfeksiyonu ile savaşmak için genellikle ampisilin, enrofloksasin veya metronidazol gibi antibiyotikler verilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar