MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Karşısındaki İnsanın Korkusunu Hisseder mi?

14.04.2021 10:25:02

Köpekler güçlü duyu organları ve hisleriyle öne çıkmaktadır. Genelde toplum arasında yaygın inanışlardan birisi de köpeklerin korktuğumuzda bu korkuyu fazlasıyla hissedeceğidir. Eğer onlara karşı yaşadığımız bir korku ve gerginlik hali oluştuğunda “korktuğunu belli etme, bunu hisseder, peşinden gelebilir, seni takip edebilir” gibi klişe sözlerle sıkça karşılaşırsınız. Aslında bu durum ne kadar gerçeklik payına sahiptir? Köpekler bizler korkunca bunu hissederek bundan güç bulup peşinize daha fazla takılabilir mi? Gerçekten de bizim korkumuzu hissedebilir mi? Yazımızın ayrıntılarına geçelim!

Köpekler İnsanların Korkusunu Nasıl Hisseder?

Irkına bağlı olarak kapasitesi farklılık gösteren köpeklerin çok hızlı kavrama ve sorunları çözme yetenekleri bulunmaktadır. Karşısındaki hareketlerine vereceği tepkileri oldukça kolay biçimde sezinleyen dostlarımızın korkudan ziyade karşısındaki insanın farklı ruh hallerini algılaması ve ona göre pozisyon alması son derece doğaldır. Sadece korku olmamakla birlikte gerginlik ve stresinizi de hissedecek olan dostlarımızın bunun dışında mutlu ve olumlu duyguları da anlayıp hissetmesi son derece normaldir.

Yapılan araştırmalar neticesinde uzmanların verdiği bilgiler ise korku özelinde şu şekildedir. Yüz ifadeniz ya da beden diliniz ne kadar sakin olursa olsun korku altında iseniz köpekler bunu hissedebiliyorlar. Panik ya da stres gibi duygusal değişimlerde de insan vücudunun salgıladığı feromonlar onların hassas duyu organları tarafından yani koku alma sistemini aktif ederek bunu hissetmesini sağlıyor.

Köpekler Korktuğumuzda Saldırır mı?

Bu durum bazı istisnai vakalar nedeniyle toplum içerisinde yaygın bir davranış gibi düşünülse de aslında gerçeği yansıtmıyor. Köpeklerin saldırgan bir tavır sergilemesi için sizin değil onun korkması ve kendisini tehlikede hissetmesi gerekiyor. Huzursuz ve bulunduğu ortamda bir aksi durum sezinleyen köpeğin içgüdüsel olarak savunma mekanizması öne çıkabiliyor.

Korku dışında bazı davranışlarda köpeklerin sizi kovalaması ya da saldırması konusunda tetikleyici olabiliyor. Bundan önce bazı köpek ırklarının da daha dost canlısı ya da tepkisiz kalabileceği gibi bazılarının birden fazla yan yana gelerek sürü psikolojisine girmesi karakteri dışında da davranış gerçekleştirmesine yol açabiliyor. Köpeğin koşarak kaçmaya çalışan bir insanın peşinden gitmesi ve saldırganca tutum sergilemesi onu bir av olarak görmesi ve doğal bir kovalama davranışını göstermesine yol açabiliyor.

Özellikle bekçi ve koruma görevi üstlenen köpeklerin aldıkları eğitimler neticesinde yabancı insanlara saldırmaları ve bölgelerini savunmaya çalışmaları karşıdakinin korku duygularını hissederek saldırganlaşmaya dair tetiklenebiliyor. Köpekler sadece korku olmamakla birlikte gözle görülmeyecek birçok hassas durumu rahatlıkla hissedebilen mükemmel canlılardır. Üzüntüyü dahi hissedebildiği gibi önceden gök gürültüsünü, fırtınaları, deprem öncesinde gelen tedirginliği, yaşadığınız ağrıları ve sancıyı sizinle birlikte hissedebilirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar