MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kendine Güvenen Bir Kedi Nasıl Yetiştirilir?

13.04.2021 13:36:51

Minik dostumuzun yeni evlerine alışmaları, yeni aile üyelerine alışmaları biraz zaman alabilir, fakat bu zaman içerisinde sizde kedinize yardımcı olarak onların sizlere ve yeni yuvasına daha hızlı alışmalarını sağlayabilirsiniz. 

Yavru Kedinizde Emniyet ve Güvenlik Duygusunu Sağlayın

Yavru kedilerin, kendini güvende hissetmeleri ve yeni evlerine uyum sağlamaları size bağlıdır. Yavru kedinize emniyet ve güvenlik duygusu sağlamak için yapabilecekleriniz:

Onlara Zaman Verin

Yavru kedi sahiplenmek için ideal yaş 10 ila 12 haftadır. Bazıları 6 hafta kadar erken evlat edinilir, ancak bu yaşta evlat edinme yavru kediler için stresli olabilir ve onları korkutabilir veya utangaç hale getirebilir. İnsanlar tarafından nazikçe idare edilen bir yavru kedi daha arkadaş canlısı ve eğitime yatkın olur, bu yüzden yeni bir yavru kedide merak ve güven duygularını karşılamalıyız.

Temel Bilgileri Ele Alın

Genç kedi yavrularının kendilerini güvende hissedecekleri bir yere ihtiyaçları vardır bu, anneleri ve kardeşleri tarafından çevrelenmiş olmayı anımsatan bir şeydir. Battaniye kaplı karton kutu veya kedi yuvası harika bir yer olabilir. Yavru kediler, ilk yıl için, yavru kedilerde formüle edilmiş yiyeceklerde bulunan ekstra protein ve kaloriye ihtiyaç duyarlar, bu nedenle seçtiğiniz mamanın onlar için uygun olduğundan emin olun. Yemeklerden sonra veya uyandıktan hemen sonra yavru kedinizi tuvalet kabına  yerleştirerek ve yavru kedinin pençeleriyle nazikçe kazmayı taklit ederek tuvalet kabı eğitimine başlayın. Bir kediyi tuvalet kabının dışına  dışkısını  kaçırdığı için asla cezalandırmayın fakat tuvalet kabını kullandığında  doğru şekilde kullandığı için onu övün, ayrıca evinizde kedinizin  mobilyalara vereceği  hasarını önlemek için bir tırmalama tahtası kullanabilirsiniz.

Yeni Aile Üyelerini Yavaşça Tanıtın

Yavru kediyi, eğitimi tamamlanana kadar kedi yuvası, tuvalet kabı ve maması ile birlikte sessiz bir odaya yerleştirin. Aile üyelerini teker teker tanıştırarak çocuklara ekstra gözetim sağlayın. Çocuklara yavru kediyle nasıl nazikçe etkileşime gireceklerini öğretin ve onu tuttuktan sonra ellerini yıkamalarını hatırlatın.

Evinizde Yavru Kedi Korunmaya Alınmalı

Elektrik kablolarını toplayın ve yavru kedinin ulaşamayacağı bir yere koyun. Tüm küçük eşyaları kaldırın ve zehirli bitkileri ve böcek tuzaklarını kedinizin bulunduğu odadan  çıkartın. Klozet kapağını, mutfak dolapları ve yıkama ve kurutma makinelerinin kapaklarıyla birlikte kapatın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar