MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Ekmek Yer mi? Olumsuz Etkileri Nelerdir?

14.04.2021 12:00:11

Birçok köpek sahibinin ya da dışarıda köpek besleyen kişilerin aklına takılan soruların başında gelmektedir. Köpekler ekmek tüketebilir mi? Ekmek tüketmesinin sağlık açısından olumsuz etkileri neler olabilir? Ekmeğin besin değerleri dostlarımızın ihtiyaçlarının ne kadarını tamamlayabilir? Gibi risk içeren ve içermeyen konular hakkındaki tüm soruların cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Köpekler ekmek yer mi sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse “evet” yiyebilirler yönünde olacak ama devamında kuru köpek mamasının çok daha faydalı ve onlar açısından sağlıklı olduğuna dair hem fikir olacaksınız.

Köpeklere Ekmek Yedirilir mi?

Ekmek köpekler için besleyicilik açısından hiçbir katkı sağlamamaktadır. Ayrıca mide hastalıklarına yatkınlığı ve tahıl ürünlerine karşı zayıflığı bulunuyorsa uzak durmanız fazlasıyla önemlidir. Fakat sokak köpekleri açısından durum değişkenlik gösterebilir. Onlara kuru mama alma imkânınız yok ise ve çöpten yemek bulmaya çalışmalarına karşı gönlünüz razı olmuyorsa ekmeği ya da makarnayı kullanarak çok daha besin değeri yüksek ve lezzetli bir öğün haline getirme şansınız bulunmaktadır.

Ekmeğe ekleyebileceğiniz süt ile laktozun sıkıntı verici etkisini azaltabileceğiniz gibi daha karın doyurucu hale getirebilirsiniz. Ayrıca çok fazla baharat ve yağ içermeyen artık yemekleri de ekmekle daha doyurucu hale getirebilirsiniz. Bunun yanında et ya da tavuk suyu gibi son derece faydalı yemek sularını katarak ekmeğin yenilebilir hale gelmesi ve besin değerlerini artırması açısından düzgün bir öğün haline getirebilirsiniz. Ama her ne koşulda olursa olsun uzun vadeli köpek beslenmesinde ekmek çok da tavsiye edilen bir yiyecek olmayacaktır.

Köpeklerde Devamlı Ekmekle Beslenmenin Zararlı Etkileri

Sadece konuya ekmek olarak bakmamakla birlikte aşırı tahıl tüketimi ve hamur içeren yiyecekler sağlığı açısından birçok riski de beraberinde getirecektir. Sağlıklı beslenme açısından köpeklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerden tamamen yoksun kalacak olması yüzünden günlük ya da o dönemlik karnı çok iyi doysa da ileride karşılaşabileceği durumlar şöyle sıralanabilir.

  • Kilo/obezite
  • Hastalıklara kolay yakalanabilme
  • Çok daha güçsüz ve zayıf gelişim
  • Kan basıncının düşmesi
  • Solunum problemleri
  • Sık sık kusma

Günümüzde kuru köpek mamaları içerdiği besinler ve barındırdığı protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller açısından sağlıklı bir gelişim ve yaşamı onlara sunabilmemiz açısından yeterli gelmektedir. Yaş ve ırkına bağlı miktarda ve uygunlukta mama seçimi de uzun vadeli bir sağlıklı yaşam sunabilmemiz açısından oldukça önemlidir. Fakat bu tip hamur ağırlıklı beslenme modelleri daha çok kırsal yaşamlarda ve sokak köpeklerinin tamamen aç kalmaması adına sunulurken onların ne şartlar altında yaşadığı konusunda çok da fikir sahibi olamıyoruz. Uzun vadeli sonuçları kesinlikle olumsuz olacağından şüphe duyulmamakla birlikte ilerideki yaşlarında bu düzensiz beslenmeye bağlı sorunlar yaşamaları çok da şaşırtıcı olmamalıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar