MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler için Konforlu Uyku Alanı Hazırlamak

27.12.2021 18:28:09

Harika bir gece uykusu tüm aile üyeleri için çok önem arz eder. Yetişkin bir köpek ise günde ortalama 12 ile 14 saat arasında uyumalıdır. Yavru köpeklerde bu süre ise 16 ile 20 saate kadar yükselir. Özellikle de yavru köpek dostlarımız çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu ve bu enerjilerini büyümeye harcadıkları için daima uyumaya ihtiyaç duymaktadırlar. Yetişkin köpek dostlarımız oldukça aktif varlıklardır. Genel olarak köpek dostlarımızın uzun uyku süreçlerine ihtiyaçları olduğunu söylemek elbette doğrudur. Uyku süreleri bu kadar uzun olan köpek dostlarımız peki ya nerede uyumalı? Köpek dosltarımızın huzlu ve sağlıklı bir şekilde uyuyabilmeleri adına uyuyacakları bu alan sorunun sağlıklı cevabı açısından önem arz eder. 

Köpekler İçin Uyku Alanı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek dostlarımız için güvenilir ve konforlu bir uyku alanı hazırlanmalı. Bu konuda iki önemli unsur göz önünde bulundurulmalı. Köpeklerin konforlu bir uyku çekebilmesi adına uygun odanın veya bölgenin belirlenmesi çok önemlidir. Bu ilk adımdır. Bunun sonrasında ise köpek dostlarımızın kulübe, yatak ya da sahibinin yatağı gibi alternatiflerinden hangisinde uyuyacağı karar verilmelidir. Sıcakkanlılıkları ve sevimlilikleri ile dikkat çeken can dostlarımız, kararlarını kendi başlarına verebilecek kadar zekidir. Siz köpek dostunuzun sıcak tutan, konforlu bir köpek yatağında uyumasını isterken onlar illa da sizin ayak ucunuza zorla sıkışarak uyumayı tercih edebilmektedir. Köpek dostlarımızın uyku alanlarına alışmaları yavruluk döneminde başlar. Köpeğinizin uyku alanı hazırlanırken onlara sunmuş olduğunuz eşyaların da güvenli olduğundan ve özellikle de kimyasal içerikler içermediğinden emin olmalısınız. Köpeklerin yutarak zarar görebileceği parçaları olmadığından emin olabilmeniz bu noktada çok büyük önem taşır.

Köpeğiniz için İdeal Uyku Alanları

Köpek dostlarınızın nerede uyuyacağını belirleyecek sebeplerin bir tanesi de aslında onların boyutlarıdır. Kişiliği ya da yaşı potansiyel olacak uyku alanlarını daraltmak adına önem taşır. Köpek dostlarımızın uyku alanları tercihlerini kendi yapması muhtemeldir fakat erken dönemde başlanan uyku eğitimleri ile köpek dostlarınıza uyku alanları öğretilebilmektedir. Bir köpek dostunuz için uyku alanı belirlenirken hem köpeğin hem de onlara bakan kişinin koşullarını da mutlaka göz önünde bulundurun.

Köpek Yatağı

Köpek dostlarımızın kendi yatağının olmaması için hiçbir sebep yoktur. Bu konuda birçok hayvansever köpekleri için özel yatakları tercih eder. Bu yataklar hem göz alıcı hem de ufak minderlere kadar geniş bir yelpazede sizlere sunuluyor. Bu sebeple onların sağlığı için güvenilir olan malzemelerden üretilmiş olan köpek yatakları arasında seçim yapmanız gereklidir.

Onların evde nerede uyuyacağını belirlemeniz konusunda öellikle güvende hissetmeleri ve rahat edebilecekleri yerleri değerlendirmeniz önem taşır. Yatağın tarzından bağımsız olarak ise köpek dostlarımız kendilerine ait bir yere sahip olmayı çok sever. Onlara özel bir yatak vermeseniz dahi ev içerisinde uyuyabilecekleri bir alan ararlar. Güzel bir yatak ile onlara uyuyabileceği ekstra bir rahat ortam önemlidir.

Sizlere bu yazımızda köpekler için konforlu uyku alanı hazırlamak isimli makaleyi yayınladık. Hem eğlenerek hem de öğreterek yazdığımız bu içeriğimizde köpeklerin ev içerisinde rahat ve konforlu şekilde uyuyabileceği alanları sıraladık. Köpek dostlarımız ile aynı evi paylaşıyorsanız onları veteriner kontrollerinden geçirmeyi asla unutmayın. Bizi takip etmeyi ihmal etmeyin, sevgiler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar