MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yılbaşı Ağaçları Kediler ve Köpekler için Zararlı mı?

27.12.2021 18:43:33

Yılbaşı vaktinin en güzel yanlarından bir diğeri ise ağaç süslemek olduğu aşikârdır. Fakat süslemek için tercih edilecek olan süsleme ve ağaçlarda kullanılacak olan bazı malzemeler köpek ve kedi dostlarımız için tehlikeli olabilmektedir. Evcil hayvanları koruyabilmek ve onların zarar görmeyeceğinden emin olabilmek adına yılbaşı ağacı süslerken onların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. 

Kedi ve köpek dostlarımız bitkilere farklı tepkiler vermektedir. Bu sebeple hem köpek hem de kedi olan evlerde yılbaşı ağaçlarına gösterilmesi gereken dikkat oldukça artmaktadır. Evde bir sürü yeni eşyanın olması, bu eşyaların ışıklı ya da renkli olması evcil dostlarımızın dikkatini çekebilmek için bile yeterli olmaktadır. Peki, akılara gelen en önemli soruyu sizler için soralım; "Yılbaşı ağacı hayvanlara zarar verir mi?" sorusunun cevabı genelde süslemiş olduğunuz ağacın türüne göre ve hazırlanan ortama göre değişkenlik gösterir. Fakat, köpek ve kedi dostlarımıza zarar vermeyecek olan ağaçları seçebilmek ve ağacı minik can yoldaşlarımıza zarar vermeyecek şekilde süsleyebilmek ve mükemmel şekilde yılbaşı heyecanını yaşamak mümkün.

Kediler Yılbaşı Ağacını Niçin Sever?

Aslında bakarsanız kedi dostlarımızın yılbaşı ağacını sevmeme gibi bir ihtimali yoktur. Çünkü, kedi dostlarımızın ilgisini çekebilecek neredeyse her nesne yılbaşı ağacında bulunabilir. Yılbaşı ağacının kendisi yüksek ve yeni olması nedeniyle kedi dostlarımızın ilgisini rahatla çeker. Kedi dostlarımız yüksek eşyaların üzerine tırmanmayı çok sever. Ayrıca, ağaç, onlara hem saklanmak hem de yeni bir yer keşfetmek için epey büyük bir alan sunar. Kısacası yılbaşı ağaçları kedi dostlarımız için adeta harika bir sığınak görevi görür. Bu sebeple yılbaşı ağaçları kedi dostlarımızın altında yatabileceği müthiş bir alan sağlar. Bu da onların yılbaşı ağaçlarına ilgisini iki kat artırır.

Peki, Köpekler Neden Yılbaşı Ağacını Sever?

Köpek dostlarımız üzerinden birçok farklı süse sahip olan büyük bir yılbaşı ağacını sevebilir. Köpekler için de yeni bir alan keşfetmek onları heyecanlandırır. Ağaçların üzerindeki doğal kokular köpek dostlarımızı harekete geçirebilmek adına yeterli olabilmektedir. Ağaç üzerinde yer alan yanıp sönen ışıklar ve parlak süsler köpek dostlarımızı cezbeden unsurlar yer almaktadır. Tüm bunlar bir araya geldiği vakit köpek dostlarımız için resmen bir karnaval havası ortaya çıkmaktadır. Köpek dostlarımız yılbaşı ağaçlarını kemirmeyi ve üzerindeki oyuncakları düşürmeyi çok sever AMA UNUTMAYIN bu onlar için büyük bir tehlike arz edebilir.

Yılbaşı Ağaçlarında Kedi Dostlarımızı Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

Gerçek yılbaşı ağaçları genelde çam ağacı ve köknar ağacı olarak tercih edilmektedir. Bu ağaçlar kedi dostlarımız için bir miktar zehirlidir. Midelerinin hastalanmasına sebep olabilir. Bu ağaçların iğneleri de benzer şekilde kedi dostlarımız için zararlı olabilir. Çam iğnelerinin kediler tarafından yenebilecek olması ihtimali dahi kötü sonucun beklentisidir. Onlar için iç yaralanmaya sebep olur.

Sizlere bu yazımızda Yılbaşı Ağaçları Kediler ve Köpekler için Zararlı mı? sorusunu sorduk. Tüm detaylarıyla açıkladığımız yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar