MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde İdrar Kaçırma Sebepleri ve Belirtileri

26.12.2021 17:01:13

Özellikle de yaşlanmış kedi dostlarımızda görülen idrar kaçırma sorunu, kedilere bakan kişiler için sinir bozucu olabilir. Kedi dostlarımızda idrar kaçırma sebepleri ve nasıl tedavi edileceği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Kedi İdrar Kaçırma Nedir?

Kedi inkontinans ismi ile de bilinen idrar kaçırma davranışları kedi dostlarımızın istemsiz olarak idrarlarını yapma şekli ile ortaya çıkar. İstemsiz dışkalama fkal inkontinans olarak isimlendirilir. Kedi dostlarımızda idrar tutamaması gibi sebepler daha çok yaşlı kediler arasında görülen bir sağlık sorunudur.

Kedilerde İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

Kedi dostlarımızda idrar kaçırmanın birçok farklı sebebi olabilmektedir. Her biri ise özel tedavi ya da önleyici tedbirler gerektirebilir. Bu sebeple, kedilerde idrar kaçırma nedenlerini öğrenmek çok önemlidir. Şimdi liste liste sıralayacağımız kedilerde idrar kaçırma sebepleri kısmına gözatalım.

Yaşlılıktan Dolayı İdrar Kaçırma: kedi dostlarımızda yaşlılık sebebi ile idrar kaçırma en çok görülen problemlerin başında gelir. Yaşlanmış kedi dostlarımızın vücutlarında hayati organlarına da bağlı olarak bazı kaslar maalesef ki zayıflamaktadır. Kedi dostlarımızda bu kaslar üzerindeki hakimiyeti azalttığında idrar kaçırma meydana gelir. Bağırsak ve idrar yolu çevresinde oluşan kaslar zayıfladığında kedilerde boşaltım sistemindeki etki azalır ve idrar kaçırmasına sebep olur.

Artrit Sebebi ile İdrar Kaçırma: Bazı durumlarda ise osteoartrit yaşlı kedilerde idrar kaçırma davranışı ile bitebilir. Tabi bu sebep her zaman geçerli olmamakla birlikte yaşlı bir kedi artitten mustarip olabilir. Hâl böyle olunca isetuvalete girip çıkmak minik dostlarımız için acı verici bir deneyim olmaya başlar. İdrarını tuvaletin dışında başka bir yere yapmaya başlayabilir. İşte tam bu durumda ya da kedinizin idrar kaçırdığını gördüğünüz anda veteriner hekiminize danışmanız çok büyük önem arz eder.

Böbrekte Hasar: Kedilerin böbreklerinde oluşan hasarlar da idrar yolundaki hastalıklar da idrar kaçırmasına sebep olabilmektedir.

Omurgadaki Hasarlar: Travma sonrası oluşacak omurganın ve omuriliğin hasar görmesi sonucu kedi dostlarımız kaslarını aktif olarak kullanamayabilir ve bu da kedi dostunuzun idrarını tutamamasına sebebiyet verebilmektedir.

Diyabet: Diyabet hastalığı yedi yaşın üzerindeki yaşlı olan kedi dostlarımızda daha sık olmak üzere her 200 kediden birini etkileyen bir sağlık sorunudur. Diyabetin en büyük belirtilerinden birisi de büyük müktarda ve sıklıkla idrar üretilmesi ve bundan dolayı aşırı idrarın idrar tutamamaya sebep vermesidir.

Kedilerde idrar kaçırmanın belirtileri nelerdir?

Kedi dostlarımızda bu durum istemsiz şekilde idrar yapma ya da bir miktar sızıntı olarak kendini gösteriyor. Bu durumlarda kedi dostlarımız genelde tuvalet kabının dışına idrarını yapar. Minik dostlarımız idrar kaçırması genelde onların günlük yaşamını devam ettirmesini engellemez. Kedi sahiplerinin yine de bu durum karşısında tüm tedbirlerini alıp veteriner hekime danışmasını önermekteyiz.

Sizler için bu yazımızda kedilerde idrar kaçırma sebepleri ve idrar kaçırma hakkında genel bilgiler yazmaya çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın...
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar