MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İngiliz Setter Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

25.12.2021 22:48:54

İngiliz Setter cinsi köpek dostlarımız son derece atletik, koşmayı çok seven ve nazik köpek ırklarından birisidir. Orta ırk köpek türlerindendir. Güzel görünüşleri ile beraber iyi huylu olması ile bilinir. Avlanmayı seven bu ırk, avcı köpeği olarak yetiştirilmiş bir cinstir. Hızlıca hareket edip zahmetsiz, kendinden emin bir şekilde yürürler. İngiliz Setter cinsi köpekler, düz paltosu, gövdenin alt kısımda, bacaklarının arasında ve kuyruklarındaki uzun tüylere sahiplerdir. Kürkünde ana renklerin dışında leke, yama ve benekler bulunur. Nahif, sevecen ve insanlarla son derece iyi anlaşan bir ırktır.

İngiliz Setter Kişilik ve Karakter Özellikleri

İngiliz Setter cinsi köpek dostlarımız geniş alanlar içerisinde özgürce koşmayı ve avlanmayı çok seven bir ırktır. İrlanda, İngiltere ve İskoçya'nın farklı arazilerinde çalışması, avcılara yardımcı olması adına yetiştirilmiş dört İngiliz Setter cinsi köpekten birisidir. Benekli ve kürkü ile harika bir türdür.

Ailesine ve yabancı kişilere, diğer hayvanlara karşı da sevgi dolu yaklaşımları bulunur. Aile bireylerinin sözünü dinleyen harika uyumluluğu olan bir köpektir. Çocuklarla da son derece iyi anlaşan ve arkadaşlıklar kurabilen İngiliz Setter cinsi köpekler onlara karşı nazik, samimi, anlayışlı yapıları ile bilinir. İyi huylu bir İngiliz Setter cinsi köpek yetiştirmek istiyorsanız onlara yavruluğundan itibaren sosyalleştirme ve itaat eğitimleri vermelisiniz. İngiliz Setter cinsi köpekler sıcakkanlı karakterleri ile birçok kişi ve hayvanlar ile anlaştığından dolayı hayvanseverlerin kalbine taht kurmuştur.

Köpek ırkları arasında oldukça aktif ve neşeli yapısı ile bilinen İngiliz Setter, oyuncu, kibar ve şamatacıdır. Onlara bakan kişi ile, köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla birlikte oyun oynamaktan son derece keyif alırlar. Onların isteklerine cevap verilmesi gerekir. İstekleri karşılanmadığında huysuz ve mutsuz oldukları bilinir. Gün içinde dışarı çıkarılarak hem fiziksel hem de zihinsel olarak egzersizlerini yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde son derece olumsuz davranışlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sporcu bir cins olan İngiliz Setter cinsi köpek dostlarımız hareket etmeyi çok seviyorlar. Egzersiz ihtiyacı yüksek olan bir ırktır. Bu sebeple apartman hayatında zaman zaman yaşamınızı zorlayabilmektedir. Pek havalmasa da yüksek egzersiz ihtiyacı karşılanmadığında ev içerisinde çok aktif olup aşağı kattaki insanlara rahatsızlık verebilirler. Bu sebeple İngiliz Setter cinsi köpekler çok ortalama büyüklükte bir evde rahatça yaşayabilirler. 

İngiliz Setter cinsi köpekler pek havlamaz ancak yaşadığı ortama ya da evine yaklaşan birisi olursa bunu ona bakan kişiye haber verebilmek adına havlar. Fakat, sahibinin daha önce görüştüğü birisi ise ve onu tanırsa ona karşı hoşgörülü davranır

İngiliz Setter Bakımı Nasıl Yapılır?

İngiliz Setter cinsi köpekler uzun ve harika tüylerini temiz tutabilmek adına sert ya da orta yumuşaklıkta kıllı bir fırça ile haftada iki üç kez fırçalamanız gerekir. Zamanınız var ise günlük fırçalayarak da tüylerin daha iyi gözükmesini sağlamanız mümkündür. Uzun dişli metal köpek tarağı ile oluşmaya başlayan karışıklıkları nazikçe taramanız uygun olur.

İngiliz Setter cinsi köpekler çok sık banyo yaptırılması gerekmez. Döt ile altı hafta olacak şekilde sizin belirleyebileceğiniz aralıklarda banyo yaptırsanız yeterlidir. Düzenli olarak tırnaklarını kesmeli ve veteriner kontrollerini rutin şekilde yaptırmalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar