MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Sahiplerinin Park Gezintilerinde Yaptığı 6 Hata

2.09.2021 12:00:57

Köpek dostunuzla yapacağınız park gezintileri sizi ve köpeğinizi sıkıntıya düşürebileceği gibi çevredeki normal insanları ve köpek sahibi insanları zor duruma düşürebilir. Ayrıca köpeklerin belki de gitmekten en çok hoşlandığı yer olan parklarda tüm kurallara uyarken çevre kurallarına duyarlı olmak da fazlasıyla önemlidir. Genel olarak tecrübesiz ya da bilgisi olmayan köpek sahiplerinin düştüğü hatalar birbirine benzerdir. Hem çevredeki kişilerle hem de yasal açıdan belirtilen yasakları çiğnememek adına yapmamanız gereken ve çok dikkatli olmanız gereken hatalara gelin hep birlikte göz atalım.

Köpek Sahiplerinin Park Gezintilerinde Yaptığı Hatalar

Bu hataların birçoğunu istemsiz ya da gerekli tecrübeye sahip olmadığımızdan dolayı düşmemiz son derece olağandır. Tecrübeli bir köpek sahibi nerede ne yapacağını ya da nasıl davranışlar içerisinde bulunması gerektiğini zamanla öğrenir. Bu konuda gerekli bilgiye sahip olmak isteyen köpek sahipleri ise gerekli araştırmaları yaparak, nelere dikkat etmesini öğrenmelidir.

1-Dışkıyı Ortada Bırakmak

Sadece park değil sokakta gezerken de ihtiyacını gören dostumuzun dışkıyı bir poşet yardımıyla alarak çöpe atmalıyız. Bu sahibi olarak tamamen bizim sorumluluğumuzda olup bunu söylememiz ya da hatırlatmamız bile biraz abes kalıyorsa da bu tip insanlar maalesef ki var. Parkın ve çevrenin temizliğinin yanı sıra ayrıca diğer hayvanların sağlığının koruması açısından da önemlidir.

2-Köpek Yerine Sürekli Başka Şeylerle İlgilenmek

Buradaki amacını dostunuz ve onunla keyifli vakit geçirmek. Ama sizler sürekli telefonunuza ya da başka insanlarla muhabbete gömülürseniz dostunuzun güvenliğini riske atmış olabilir. Ya da başka köpeklerle kavga etmesine müdahale edemeyebilir ki en kötü senaryoda gözden kaybolması sonucu onu tekrar bulamayabilirsiniz.

3-Temel İtaat Eğitim Eksikliği

Eğitimsiz ve özellikle en azından temel itaat konusunda sorun yaşadığınız köpeklerle dış gezintiler son derece zordur. Bu zorluk hem siz hem de çevrenizdeki sosyalleşme açısından sizi zora sokacaktır. Gel, hayır, otur, kalk gibi temel ve basit komutları öğrenmemiş bir köpeğin dışarıda kontrolü oldukça zordur.

4-Dişi Köpeklerin Kızgınlık Hali

Bu tip durumlarda dişi dostlarımızın park gezintileri onların son derece agresif ve gergin olmasına yol açacaktır. Tasmasını çözmeniz ise onun kaçmasına ve daha önce yapmadığı davranışlar gerçekleştirmesine yol açacaktır. Hormonların etkisini fazlasıyla hissetmesi komutlarınızı dahi duymamasına neden olabilecektir. Ayrıca başka köpeklerle sizden izinsiz çiftleşmeye çalışması ise oldukça istenmeyen bir durum olacaktır.

5-Onu Bağlı Tutarak Oynamasına İzin Vermek

Bu onun tam olarak enerjisi atamamasına ve diğer köpeklerle tam olarak sosyalleşmemesine neden olacaktır. Ayrıca bazı köpekler onun güçsüz ve savunmasız olduğunu düşünüp onun üzerine dahi gitmeye çalışacaktır. Enerjisini rahat ve gönlünce atabilmesini istiyorsanız onu tüm gün parkta bağlı ve tasmalı olarak tutmak çok da iyi bir seçenek değildir.

6-Büyük Irk Köpeklerin Küçük Irk Köpeklerle Oynamasına İzin Vermek

Her köpek her köpekle maalesef oynamamalıdır. Oyun amaçlı da olsa zarar görmeleri ihtimal dahilindedir. Özellikle büyük ırk köpeklerin oyuncu ve sosyal köpekler olduğundan emin olun. Aksi taktirde onu bir av gibi görerek ona zarar vermesi mümkün olabilir. Özellikle tanımadığınız ve karakterinden emin olmadığınız köpeklerle dostlarınızın oyun oynaması ve kaynaşması esnasında onları asla yalnız bırakmayın ve hep gözünüzle tetikte kalın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar