MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Sahipleriyle Uyuması ve Nedenleri

1.09.2021 17:36:32

Kedileri kucağınıza yatmaya ne kadar zorlarsanız zorlayın bir şekilde kaçmayı başaracaktır. Ama kimi zaman durduk yere yanımıza kıvrılırken ve hatta biz uyurken yanımıza sokulurken mırlayarak ne kadar mutlu ve memnun olduklarını da göstermektedirler. Kedi davranışlarını anlamak ve belirli kalıplara oturtmak son derece güçtür. Kediler neden sahipleriyle uyumak ister sorusuna bu yüzden dolayı birden fazla cevap verilebilir. Fakat kısaca sizi seviyor ve güven duyuyor olması bu davranışı gerçekleştirmelerindeki en temel nedendir.

Kedi Dostlarımız Neden Sahipleriyle Uyur?

Kediler insanlarla ya da yakın bağ kurduğu kişilerle uyumayı sıklıkla tercih ederler. Kendilerini uyku esnasında aynı kardeşleri ve anneleriyle olduğu gibi güvensiz anda yakalanmamak adına güven içinde hissedebileceği bir ortamda yani sahiplerinin yanında geçirmek istemeleri son derece olağandır. Kışları eğer soğuk bir ev ortamına sahipseniz ısınma ve sıcak kalma amaçlı da yanınıza sokulmaları olasıdır. Genelde kedi sahiplerinden dışarıya yansıyan en bilindik söylem ise kışları kedilerinin kucaklarına geldiği ve gece onlarla uyudukları ve yazları hiç yanlarına uğramadıklarıdır. Kediler her ne kadar bağımsızlıklarına düşkün ve soğuk davranışlar gösteriyor gibi görünse de sevgilerini gösterme konusunda hiç de çekimser değillerdir. Onların köpekler kadar cana yakın hareketleri bulunmasa da sizle vakit geçirmekten ve yanınızdan bulunmaktan son derece mutluluk duyarlar.

Her ne olursa olsun bu davranışı onlardan her zaman beklemek hata olacaktır. Rutin davranış gibi hep sizin yanınızda yatmalarını beklemek mutluluk verici olsa da onları her daim bu hareketi yapmaları konusunda baskı altına almamanız gerekmektedir.

Kediler uyku seçiminde genelde güvenli yer bulmak istedikleri kadar sıcak ve kuru yer olmasına da dikkat etmektedir. İlk başlarda yanınızda ve bacaklarınızın altında yatan dostunuzun bir süre sonra siz uyurken elinizin kolunuzun çarpmaması için başınızın üstünde konumlanmaya çalışacaktır.

Kedilerle Uyumanın Dezavantajları

Avantajları saymakla bitmese de olumsuz yönlerini de dile getirmek gerekir. Alerjik açıdan kedilerle sıkıntı yaşamaya yatkın bir bünyeniz var ise tüyleri ve dökülen ölü cilt derileri semptomlarını tetikleyebilir. Ayrıca uykunuzu bölme ihtimalleri yüzünden uyku kalitenizi aşağılara çekebilir. Siz uyurken el ve ayaklarınız sağa sola hareket ettiğinde onlara oyun gibi gelip ısırılma ihtimalinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Her ne olursa olsun bu tip yakınlaşmalarda avantaj ya da dezavantaj ayrımı yapmak yanlıştır. Her ne kadar istesek de istemesek de kediler bu davranışı aralıklarla gerçekleştirmekte olup her gece yanınıza sokulmaları ve sizinle uyumaları rutin bir alışkanlıktan ziyade aralıklarla birkaç kez gerçekleşecek bir durumdur. Eğer kedinizin uyurken sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız odanıza girmesini ve yatağınıza yatmasını engellemek adına kapınızı kapalı tutarak buraya girmemesini ona öğretebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar