MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Kedilerde İshal Tehlikesi ve Nedenleri

1.09.2021 13:49:09

Yavru kedilerde her hastalık ölüm tehlikesi oluşturabileceği gibi ishal konusu apayrı bir durumdur. Zayıf yapıları ve henüz tam olarak gelişmemiş bağışıklık sistemleri yüzünden en ufak rahatsızlıklar bile onlar açısından son derece tehlikeli ve sonuçları kötü olacak şekilde ilerleyebilir.

Yeni sahiplendiğiniz yavru kedinin ya da sokakta baktığınız bu tatlılık abidesi canlıların en ufak sıkıntı yaşamadan yaşamlarına devam etmeleri en büyük arzumuzdur. Fakat kimi zaman bu sorunla yüz yüze gelmemiz de hayatın içerisinde bulunan gerçeklerden birisidir. Yavru kedilerde ishale nelerin neden olabileceğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine göz atalım.

Yavru Kedilerde İshal Nedenleri Nelerdir?

Sadece yavru kedilerde değil her kedilerde klasik olarak besin programlarındaki farklılıklar ya da mama değişikliği buna neden olabilmektedir. Tüm bunların yanında alerjik bünyelere sahip kedilerin de bundan müzdarip olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Fakat yavru kedilerin sindirim sorunları yaşamaları zayıf bünyeleri yüzünden çok daha hızlı ve sert gerçekleşir.

Beslenmedeki Ani Değişimler

Yediği kuru mamanın direkt olarak başka bir mamayla değişimi, ödül mamaları, besin takviyeleri ve çok sık yaş mama kullanımı yavru kedilerde ishal başlangıcına neden olabilir. Geçici olarak bu durum birkaç gün içerisinde geçmektedir. Bu tip durumlara karşı yavrunuzun maruz kalmaması için özellikle kuru mamasında değişiklik yapıyorsanız kademeli değişim yapmalısınız.

İç Parazit

Bağırsakta yaşamaya çalışan bu parazitler hassas sindirim sistemine sahip yavruların bağırsaklarına hasar vererek ishal başlangıcına neden olabilir.

Stres

Kediler çok kolay strese giren canlılardır. Günlük yaşamlarındaki değişimlerin yanı sıra ortam değişikliği dahi kısa süreli de olsa ishal yaşamalarına neden olabilir.

İlaç Kullanımı Sonrası Yan Etkiler

Genelde ilaç ya da aşı sonrası halsizlik ve iştahsızlık görülmesi olağandır fakat ishal görülmesi de sizleri şaşırtmamalıdır. Ayrıca belirli bir hastalığa bağlı bir ilacın reçete edilmesi sonrasında ishal görülmesi de sıkça karşılaşılan bir durum olup veteriner hekiminizden bu konu hakkında bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

Zehirlenme

Kediler onlar için faydalı faydasız fark etmeksizin merakla her şeyin tadına bakmaya çalışabilirler. Özellikle bu durum yavru kedilerde 2 katına çıkmaktadır. Saksıdaki çiçek, yere düşen objeler ya da kimyasal temizlik maddeleri onlar için keşfedilmeye müsait birçok maddeden birisidir. Genelde kusma yoluyla midelerini rahatlatmaları en bariz ve belirgin durum olsa da ishale çevirmesi de öngörülebilir. Ayrıca yediği kuru mamanın bayatlaması ve son kullanma tarihinin geçmesi de aynı şekilde ishale yol açabilecek diğer unsurlardan birisidir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar