MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Sahiplenecekler için Onların Davranışlarını Anlama

2.09.2021 14:27:38

Kedi sahiplerinin hangisine sorursanız sorun her kedinin farklı bir karakteri ve davranışlar sergilediğine dair sözler duyabilirsiniz. Tıpkı onlarda insanlar gibi ırkının baskın özellikleri yanında kendi karakteristik farklı davranışları vardır. Her gün insanları şaşırtmayı başaran kedi dostlarımızın genel olarak bilinen ve yeni kedi sahiplenecek olan kişilerin bilmesi gereken bazı temel davranışları vardır.

Öncelikle kedilerden köpekler gibi davranmalarını beklemek son derece hatalı bir beklentidir. Kediler onlar gibi evcilleştirilmiş olsalar da aslında kendi istekleri ve çıkarları doğrultusunda yarı evcil hayvanlar da denilebilir. Onlara istemedikleri bir şeyi yaptıramayacağınız gibi onlara eğitim de verebilmeniz belirli sınırlar doğrultusundadır.

Kediler Her Şeye Dokunmak ve Sürtünmek İsterler

Kedilerin bu davranışınıza anlama veremeseniz de onlar açısından fazlasıyla anlamlı bir davranıştır. Sadece size sürtünmemekle birlikte evdeki objelere de aynı hareketi gerçekleştirirler. Ayrıca sokak kedilerinin de bacaklarınıza sürtünmesinin arkasında aynı neden vardır. Size kokularını yayarak sizi işaretlerler. Kendi kişisel kokularını bırakan dostlarımız sizleri işaretlediği gibi kendi bölgelerini de bu sayede işaretlemiş olurlar.

Kediler Geceleri Daha Aktifler

Her ne kadar evcil olsalar da kediler hala yeterince yırtıcı ve avlanmayı seven hayvanlardır. Onların kendi rutinleri olduğu gibi bu rutinlere bağlı kalmaktan da hoşlanırlar. Bütün gün uyumaları aslında gece ya da özellikle hava karardıktan sonra aktifleşmek için enerji depolamaya yöneliktir. İçgüdüsel olarak bu davranışı gerçekleştiren dostlarımızın geceleri daha pasif hale geçmesini istiyor ve uyku düzenlerini sizle eşdeğer tutmak istiyorsanız gündüzleri onları yeterince yormanız gerekmektedir.

Kediler için Yalnızlık Önemlidir

Hemen hemen tüm kedilerin en büyük karakteristik özelliklerinin başında bağımsızlık ve kendi kendilerine yetebilmeleri gelmektedir. Yalnız kalmak onlar için kendi seçimleri olup evde tek kalmak onlar için bir sorun değildir. Kendilerini daha fazla güvende hisseden kedilerin bütün gün evde kalmayı kendilerine sorun etme gibi bir durumları yoktur.

Musluktan Akan Suyu Severler

Dostunuzun su kabı doluyken neden hep banyo ve lavaboya yattığını ya da musluktan damlayan suyun dibinde bittiğini düşündünüz mü? Taze suyun tadını çok kolay alabildikleri gibi içgüdüsel olarak akan suyun ilgilerini çekmesi ve herhangi bir hastalık ya da bakteri içermediklerini bildiklerinden dolayıdır.

Kediler Dediklerini Rahatlıkla Anlar

Evet dediğimiz çoğu anlarlar ama anlamamazlıktan gelmede de üzerlerine yoktur. Kedinizin ismini bilmenize rağmen genelde tepki vermekten çekinirler. Çünkü karşılığında bir şey vermeyeceğinizi biliyorlardır. Fakat ödül maması ya da konserve mama açarken ona seslenirseniz ne kadar uzakta olursa olsun koşarak gelecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar