MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Eğitimi Sırasında Yapılan Hatalar

11.12.2019 11:46:21

Köpek eğitimi oldukça zor bir iştir eğer daha önce başka bir köpek eğitmediyseniz ve ilk defa yapıyorsanız çok daha zor hale gelebilir. Emek ve sabır isteyen bu durum karşısında birçok köpek sahibi aynı hataları defalarca tekrarlayabilmektedir. Aslında köpeklere eğitim vermek çok da zor bir iş değildir. Bazı yapılan hatalar eğitim sürecini sekteye uğratabilir fakat verdiğimiz emekler doğrultusunda biraz da sabır göstermemiz başarılı olmamızı sağlayacak ve evcil dostumuzla mükemmel bir ilişki kurmamızı sağlayacaktır. Gelin isterseniz sıklıkla köpek sahiplerinin yaptıkları hatalara göz atalım.

Köpek sahibi olarak dostumuzdan en temel beklentilerimiz nelerdir? Verdiğimiz bazı komutları yerine getirmesi, başka köpeklerle ve diğer canlılarla rahatlıkla sosyalleşebilmesi, tuvalet eğitimini tam olarak idrak edebilmesi. Hayatınızda ilk defa bir köpek sahibi olmuşsanız ve onun güzel huy ve yeterli eğitime sahip olmasını istiyorsanız dikkat olmanız gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir.

 Yeteri Kadar Sosyal Hale Getirememek

Sosyalleşme yavruluktan annesi ve kardeşleriyle başlayan bir süreçtir. Bunun yetişkin bir köpek olana kadar devam ettirilmesi gerekir. Duygusal gelişiminin en olağan parçasıdır. Annesinden ayrılan köpeğin bu eğitimini sizin devam ettirmeniz gerekir. Diğer canlılarla, arkadaşlarınızla, ailenizle köpeğinizi tanıştırın ve kaynaştırın. Duygusal olarak gelişen köpek, eğitimlere daha açık ve mutlu olmaktadır.

Ödül Sistemini Oturtamamak

Eğer dostunuzun olumlu davranışları ve eğitim sonucunda pozitif geri dönüşler alıyorsanız, onu ödüllendirmeniz gerekir. Eğitim ve komut öğrenme işi onları için oldukça sıkıcı olabilir fakat ufak bir ödül maması bile onu daha da motive eder ve başarılı olmanızı sağlar. Eğitimin faydalarını ve sonucunda ne elde edeceğini bilen köpeğin öğrenmesi çok daha kolaylaşacaktır.

Hatalı Davranışları Görmezden Gelmek

Köpekler disipline ve itaat edebilecekleri lidere ihtiyaç duyarlar. Onlara iyi ve kötüyü öğretecek olan sizlersiniz. Yüz ifadeniz, ses tonunuz, beden diliniz onun yanlış bir harekette bulunduğunda uyarıyı almasını sağlamalıdır. Başarılı hareketlerinde ödüllendirdiğimiz gibi, hatalarında görmezden gelmeyerek, yanlış yaptığını anlatmamız gerekir. Fiziksel ve sözlü şiddet buradan kastettiğimiz şey değildir. İlgi ve sevginizi onun üzerinden asla eksik etmeyin. Ama liderin siz olduğunu da anlamasını kararlı bir şekilde ona öğretin.

Egzersizlerini Aksatmak

Fiziksel egzersizler onları, duygusal olarak da hazır ve dinç tutmaktadır. Sağlıklı beslenen, gerekli ilgi ve sevgiyi gören, bedenen ve ruhen mutlu olan köpekler çok daha kolay öğrenir, her şeyi aklında tutar. Dostunuzun cinsine, ırkına, yaşına uygun egzersizleri, yürüyüşleri atlamamalı, rutin halinde bu çalışmaları yapmalısınız. Aranızdaki bağı güçlendirme, diğer hayvanlarla sosyal olması adına çok da iyi başlangıç yapmasına olanak sağlayacağını unutmamalısınız.

İnsanlaştırmak

Onlara küçük çocuk muamelesi yapmanız, acımanız ve onu insanlaştırmış olur ve gelişimi açısından sıkıntı yaratabilir. Kişiliği ve karakterinin oluşmasında eksiklik ortaya çıkarır ve eğitimlerinin başarısız olmasına sebebiyet verebilir.

Onların Vücut Dilini Anlayamamak

Köpekleri anlayabilmenizin en iyi yolu onların beden dili ve hareketlerini anlamanızdan geçer. Bu hem onları anlamamızı hem de onlarla rahat iletişim kurmamızı sağlarken çok daha kolay eğitim verebilmemizin zeminini oluşturur. Mutlu, kızgın, saldırgan, yorgun, uysal ya da agresif olduklarını anlamamız o an ki ruh hallerini bilmemiz, aramızdaki bağın güçlenmesi adına onları anlamamız bir adım önde olmamız işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar