MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler İştahsızlık Durumu ve Belirtileri

11.12.2019 10:07:33

İştahsızlık temelde her canlıda bazı kötü haberlerin habercisi olabilmektedir. Birçok farklı sebebin olabileceği gibi kedilerin ağız tadı konusunda biraz gurme edasıyla tamamen beğenmemesi de diğer bir nedeni olabilir. Kediler her dakika kafasına göre beslenen obur canlı değildir. İhtiyacı kadar olanını tüketirler bu neden çoğu kedi fit bir görünüme sahiptir. Ayrıca oldukça hareketli ve enerjik oldukları için istisnalar dışında çok kilolu kedi görmemiz mümkün değildir.

Kedilerin iştah durumu sağlık gidişatları açısından bizlere bazı ipuçlarını verebilir. Evcil dostumuzu göz hapsine alıp, günlük yediği besin miktarını gerekirse not etmeli durumun ciddiyetine göre gerekli veteriner kontrolünü öne çekmeye çalışabilirsiniz.

 

Ağız ve Diş Problemleri

Genelde en çok iştahsızlık sebeplerinden birisidir. Ağız içinde enfeksiyona bağlı oluşan yaralar kedilerin mama çiğneyebilmesinin acı verici hale gelmesine neden olabilir. Diş ve diş eti hastalıkları da onun huysuz duruma gelmesine zemin hazırlayabilir. İştahsızlık ile karşı karşıya kaldığınızda eğer çok anormal hareketler sergilenmiyorsa ilk kontrol etmeniz kısım kedinizin ağız yapısı olmalıdır.

Sindirim Sistemine Bağlı Hastalıklar

 

Mide ve bağırsak başta olmak üzere, dışkısını yapmakta güçlük çeken kedinin bile iştahında azalmalar görülebilir. Gözle görülür kilo kayıpları olabileceği gibi bu kilo kaybı sadece sizin gözünüze gelebilecek seviyede de olabilir. 2 gün boyunca yapacağınız sıkı takip neticesinde uzman desteği almanız şarttır.

İç Parazitler

Yaşı, cinsiyeti, ırkı fark etmeksizin her kedide görülen ve çözümü oldukça basit olan bir durumdur. Özellikle yavru kedilerde sıkça ortaya çıkan iç parazitler halsizlik, yorgunluğun yanında iştahsızlığa neden oluşturmaktadır. Yeni doğan kedilerde 1.5-2 ay sonra, devam eden yaşamı boyunca ise 3 ayda 1 kere bu işlemi rutin olarak yaptırmanız sorunu ortaya çıkmadan kaldıracaktır.

Sıklıkla Mama Değişimi

Kediler alışık olduğu düzenlerin bozulmasından çok hoşlanmazlar. Evdeki eşyaların değişimi, evden ayrılan aile bireyi bile onun üzülüp, depresyona girmesine neden olabilir. Uzunu süredir yediği mamayı değiştirmek, onun damak tadına uymayan farklı bir mamayı yemesini en azından kısa sürede başarılı olmanız çok da kolay değildir. Yeni mamayı reddetmeleri ve burun çevirmeleri sıklıkla görülen bir durumdur. İştahsızlığın nedenlerinden birisi mama değişimi üzerine geldiyse, şüpheleriniz sizi doğru yere götürüyor olabilir.

Nezle, Burun Tıkanıklığı Problemleri

Kediler her şeyi koklayarak koku hafızası geliştirirler. Sizin de kokunuzu zihninde tuttuğu gibi yediği, içtiği şeylerin de bir kayıt defteri bulunmaktadır. Burnu tıkalı kedi koklayarak yemeye başlayacağı için bu durumda sıkıntı yaşayabilir, iştahsızlığın kısa süreli de olsa tetikleyicisi olabilir.

 

Kediler birçok konuda inatçı bir karaktere sahip olsa da hiçbir canlı bilerek ve isteyerek aç kalmak istemez. Yaşanan iştahsızlık karşısında kedinizin sağlığı ile alakalı birtakım sıkıntılar olduğu ilk akla gelmesi gereken husustur. Yukarıda saydığımız sebeplerin bir ya da birkaçını kedinizi yaşıyor ve istese dahi yemek yiyecek durumda kendini hissedemiyor olabilir. 2 günden uzun süren iştahsızlıklardan uzman bir veterinere kontrollerini sağlayarak durumun ne olduğu netleştirmeniz evcil dostunuzun sağlığı açısından kısa sürede aksiyon alınmasını sağlayacak unsurdur.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar