Kedilerin Evin İçinde Kalmalarının Önemi

10.12.2019 14:54:48

Pek çok kedi sever iç mekan kedilerin daha güvenli olduğunu düşünürken, diğerleri kedilerin dış mekanda koşup dolanma özgürlükleri olduğunu söylüyor. İnsanlar kedileri evcilleştirdikleri zaman sağlıklarının ve refahlarının sorumluluklarını da üstlendiler. Bu sorumlulukların bir kısmı da kedileri güvende ve sağlıklı tutmaktır. Kedilerin serbest dolaşmalarına izin verenler için, kedilerin içeride durmalarının en önemli nedenlerini sıraladık.

1.Kedinizin idrar yolu/bağırsak sağlığını izleyebilirsiniz

Bir kedinin idrara çıkarken acı çekip çekmediğini gözlemleyebilir ve dışkısında kan olup olmadığını görebilirsiniz. Kabızlık, bağırsak tıkanması gibi hastalıkların belirtilerini fark edebilirsiniz.

2.İç mekan kedilerinin birçok hastalığa yakalanma riskleri daha azdır

Kediler dış mekanlarda serbestçe gezinirken diğer kedilerle temas halinde olurlar. Gündelik temas bile parazitleri ve daha ciddi hastalıkları bulaştırabilir.

  • FELV (Kedi Lösemisi)
  • FIP
  • Panleukopenia (Distemper Virüsü)
  • FIV
  • Zoonotik Hastalıklar

3. İç mekanda yaşayan kedilere araba çarpmaz

En dikkatli sürücüler bile birden yola fırlayan kedilere çarpmaktan kaçamayabiliyor.

4. İç mekan kedileri yaban hayatının tehlikelerine ve köpek saldırılarına karşı güvende olur

Dış mekan kedileri besin zincirindeki vahşi yaşam avcılarının hedefindedir. Ayrıca köpekler kedi yavrularını öldürebiliyor. Unutmayın ki; bazı köpekler sahipleri tarafından kedilere saldırması için yetiştiriliyor. Bu köpeklere yakalanan kedilerin çok nadir şansı oluyor.

5. İç mekan kedileri nadiren diğer kedilerle kavgaya girip yaralanır

Kediler çok bölgeseldir ve başka bir kedi tara fından zorlanırlarsa topraklarını ölümüne savunurlar. Bu bölge savaşları sonucu oluşan yaralar tedavi edilmezse ölümcül apselere sebep olabilir.

6. İç mekan kedileri insan istismarına karşı güvende olur

Serbest dolaşan kediler cani çetelerin, rastgele hayvanları zehirleyen insanların veya bahçesine girdiği için öldürmek isteyen komşuların eline düşebilir. Biliyoruz ki hayvanlarımızı kaybetmemize sebep olan insanlar uygun cezaları almıyorlar. Alsalar bile bu kedilerimizi geri getirmiyor.

7. Kapalı mekanda kalan kediler kaybolmaz

Dışarıda dolanan kediler alanlarını genişlettikçe dönüş yolunu bulmakta zorlanabilir ve kaybolabilir. Onu sokaktan kurtarmak isteyen insanlar bulup evlerine alabilirler.  Tasmasında numaranız yazıyor olsa bile tasmalar bazen kırılabilir.

8. Kapalı mekanda kalan kediler çalınmaz

Bazı insanlar dövüş köpekleri yetiştirmek için kedileri “yem” olarak toplarlar. Onlar için en büyük kedi kaynağı ise sokaklardır. Evde kalan kedilerin her zaman daha güvende olduğunu unutmayın.

9. İç mekan kedileri kışın donmaz

Hava koşulları çok hızlı değişebilir. Ilıman havalar bir anda yerini fırtınalı, soğuk havalara bırakabilir. Özellikle geceleri dışarıda kalan kediler hipotermiden ölebilir.

Kedilerin hayatı ile kumar oynamayın. Dışarıda hava ne olursa olsun kedilerimiz evin içinde çok daha güvende!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar