MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizle Günlük Yürüyüşlerin Yaşamlarına Olumlu 5 Etkisi

24.03.2021 10:51:01

Hemen hemen her köpeğin aşıları tamamlandıktan sonra dış gezintilere, yürüyüşlere ve koşulara ihtiyaçları yadsınamaz bir gerçektir. Fiziksel rahatlama kadar zihinsel olarak da bunu takip eden bu aktivite köpek dostlarımız açısından sandığımızdan daha fazla sağlıklarına etki edebilmektedir. Yürüyüşlerin uzunluğu ya da kısalığı bulunduğunuz bölgeye, evcil dostunuzun yaşına ve günlük aktifliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilse de her köpeğin bu rutine bağlanmasına ve sahipleri tarafından uyulmasına ihtiyaçları bulunmaktadır. Sağlıklı köpekler her zaman gün içerisinde üzerindeki fazla enerjiyi atan ve yorgun kalan köpeklerdir.

Köpekler için günlük olarak gerçekleştirdiğimiz rutin yürüyüşlerin onların da gelişimleri, sağlıkları ve mental olarak rahatlamaları açısından ne gibi faydaları vardır göz atalım!

1-Fiziksel Açıdan Basit Ama Etkili Bir Egzersiz

Dostlaarınızla yürümek oldukça basit ama etkili bir aktif tutma rutinidir. Zinde kalan dostunuzun kas ve eklemleri hareket halinde olduğundan çok daha sağlıklı kalacaktır. Yediği mamaların vücudunda hareketsizlikten dolayı kiloya dönüşmemesi açısından da önemlidir. Fit ve zinde bir köpek olmasının yanında hastalıklara karşı da daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

2-Sadece Fiziksel Değil Mental Olarak da Sağlık Sunar

Köpekler keşfetmeyi her daim severler. Çevrelerindeki diğer canlıları, ortamı, kokuları hissederek zihinsel açıdan gelişim imkânı bulurlar. Köpek beyni, yüksek koku alma gücünü kullanarak öğrenmelerine yardımcı olacak şekilde çalışmaktadır. Onun yaşam kalitesini artırmak ve evrimsel açıdan doğasına uygun hareket edebilmeleri için onlara bu keşif imkanını sunmalısınız.

3- Hem Sizi Hem Kendini Sosyalleştirir

Çok ince bir detay gibi görünse de özellikle yavru ve gelişim sürecinde olan köpeklerin topluma daha uygun şekilde katılabilmesi adına başka insanlarla ve canlılarla tanışması önemlidir. Sosyal becerilerine direkt olarak etki eden bu yürüyüşlerin sizin de yaşamınızda başka insanlarla muhabbet kurabileceğiniz bir ortamı kurması kaçınılmazdır.

4-Yürüyüşleri Oyunlarla Zenginleştirerek Özgüven Kazanır

Rutin olarak yürüyüşlere çıkmaları zihinsel açıdan özgüvenlerinin gelişiminde son derece etkilidir. Temel ihtiyaçlarının tam ve eksiksiz olmasının dışında bu tip rutin aktivitelere sahip olmak ve oyunlar oynamak ürkek ve çekingen bir karakteri olsa dahi zamanla ortadan kaldıracaktır. Devamında çok daha güvenli ve mutlu olan dostumuzun ailemize de mutluluk saçacağı kaçınılmazdır.

5- Dostunuzla Daha Sağlam İlişki Kurmanızı Yardımcı Olur

Evcil dostlarımızla gerçek bir dostluk kurmak için bu tip rutin aksiyonlara girmek son derece ihtiyaç haline gelecektir. Sadece mamasını ve suyunu önüne koymak aranızda güçlü bir bağ ve saygıyı bir yere kadar götürecektir. Köpekler için aktiviteler çok önemlidir. Size bağlılık duyması açısından sık sık yürüyüşlere çıkarak yeni yerler keşfetmeniz önemlidir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar