MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Dışarda Yerden Birşey Yemesini Nasıl Önlersiniz?

24.03.2021 12:10:57

Dostlarımızı gezintiye çıkarırken ağızlarına atabilecekleri ya da çiğneyebilecekleri birçok yemek ya da cisim bulunabilir. Köpekler koklayarak ve çiğneyerek çevrelerini tanıma ve keşfetme içgüdüsüne sahiptir. Maalesef ki neyin onlara zarar verebileceği konusunda tecrübe etmeden haberdar olamazlar. Bu tip gezintilerde evcil dostlarımızın bu tip alışkanlığı var ise kontrol altına almalı ve her zaman tetikte olmalıyız.

Köpeklerin Yerdeki Bilmedikleri Şeyleri Yemesi ya da Çiğnemesi

Şehir hayatı özellikle bu tip hareketlerde evcil dostlarımızın yaşamını riske atabilmektedir. Burada dikkatli ve güvenliği asla elden bırakmamalısınız. Etrafta bulunan çöp, bozuk yemekler, kemikler, bir takım zehir etkisi yaratabilecek bitkiler oldukça tehlike yaratan unsurlardır. Bu etkenlerin hepsi etrafı keşfetme ve öğrenme eğilimindeki dostlarımız için başka amaçlar da güdüyor olabilir.

  • Köpekler sizin tepki vereceğinizi bildiğinden dolayı kimi zaman dikkatinizi çekmek için bu davranışı sergileyebilir. Amacına ulaşana kadar da yolda bulduğu her şeyi ağzına sokabilir ya da çiğneyebilir.
  • Köpekler obur hayvanlardır. Karınları tok olsa bile koku ya da tadı hoşuna giden her şeyi yeme eğilimindedir. Ayrıca içgüdüsel olarak her daim karınlarını doyurma istekleri de bulunmaktadır. Evinizde biraz daha kaliteli ve lezzetli mama kullanmanız en azından sorunu kısmen azaltabilir.
  • İçgüdüsel açıdan etrafı keşfederken yiyecek arama arayışındalardır. Her ne kadar evcil hayvanlar olsalar da iç sesleri çevredeki avları ve yiyecekleri bulmalarını onlara öğütler. Keşif yapma ve öğrenme süreçleri de bu nedenle devam etmektedir.
  • Bu davranış yetişkin köpeklerde temel itaat eğitimlerine bağlı olarak ortadan kaldırılsa da yavru köpekler oldukça heyecanlı ve meraklıdır. Gördükleri her şey onlar için belki de ilk kez görüyormuşçasına mutluluk vericidir. Bunları çiğneme ve yeme eğilimi de oldukça fazladır.

Köpeklerin Her Şeyi Ağzına Götürmemesi için Yapabilecekleriniz

Onların hem ev içinde hem ev dışında eğitilmeye ihtiyaçları vardır. Dışarıda özellikle kontrolü asla kaybetmeden gözünüzü onun ve onun yolunun üzerinde tutmalısınız. Kontrolü ele alamadığınız zamanlarda gerekirse ağız tasması kullanmaktan da çekinmeden bu davranışın yanlış olduğunu öğretmeye çalışın.

  • Onları beslerken sadece mama kabını kullanın. Elden ya da yerden mama yemesine izin vermeyin. Zamanla karnını doyurması gereken şeylerin mama kabının içindekiler olduğunu anlayacak ve dışarıda gördüğü şeyleri koklasa bile çiğnemeye ya da yeme eylemi gerçekleştirmeyecektir.
  • Yabancı bir cismi ağzına attığında ona “hayır” diyerek net olun ve yaptığı yanlışı anlamasını sağlayın.
  • Yaşına ve ırkına bağlı olarak köpeklerin günlük mama miktarları değişkenlik göstermektedir. Beslerken onu tek öğün beslemek yerine yiyeceği öğünü gün içerisine bölün. Bu hem daha çok tok hissetmesini sağlarken hem de ödül ilişkisi şeklinde eğitim amacıyla olumlu pekiştirme metoduna uygun kullanabilirsiniz.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar