MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Karma Aşının İçeriği Nelerdir?

24.03.2021 13:31:31

Zorunlu aşıların başında gelmekte olup evcil dostlarımızın sağlığı için mutlaka uygulanması gereken bir aşıdır. Tahmini 8-9 haftalık her kedi için yaptırılmaya başlanması uygundur. Aşının içerik olarak Parvovirüs, Herpervirüs ve Calicivirüs etkenlerini içermesi neden karma dendiğinin de bir özeti gibidir. Tüm aşılar içerisinde en etkilisi ve genel olarak en koruyucuları arasındadır. Karma aşılarda genelde 2 doz olup ilkinin üzerinden 2 ya da 3 hafta geçtikten sonra tamamen bitirilir. Yaşını doldurduktan sonra ise her yıl düzenli olarak yapılması önerilir.

Kedilerde karma aşıların içeriği ve hangi tip hastalıklara karşı koruduğuna gelince ismi kadar hiç de basit bir aşı değildir. Karmadan kasıt genel olarak kedilerimizi birçok hastalığa karşı korumaktadır. Yaygın olarak birçok hastalığa karşı büyük oranda koruma sağlayan bu tip aşıların takvimine uygun şekilde yaptırılması olası ölümcül olabilecek hastalıklara karşı zorunludur.

Özellikle dışarıya ya da bahçeye çıkan kediler için bulaşıcı birçok hastalığa karşı koruma etkisi olan kedi karma aşısının özellikle sokaktan bir kedi sahiplendiğinizde direkt veterinere gitmenizi gerektirecek kadar büyük bir koruyuculuğu vardır. İçeriği itibariyle karma aşı kedilerimizi şunlara karşı korumaktadır.

Kedi Parvovirüs: Kediler oluşan viral hastalıklar ve akabinde kanlı ishal olarak da bilinen oldukça tehlikeli bir hastalığa karşı koruyucudur. Kedilerde iştahsızlık kusma ve kanlı ishal ile baş gösteren bu ölümcül hastalığa karşı aşılama son derece önemlidir. Özellikle bu tip viral enfeksiyonlara karşı dış ortamlarda dahi canlı kalabilen virüse karşı karma aşının içeriği oldukça koruyucudur.

Kedi Herpervirüs: Kedi nezlesi ya da gribi olarak bilinen burun ve göz akıntısının yanı sıra hapşurma gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalıklara karşı koruyucudur. Oldukça bulaşıcı olup ilerlemesi ve kontrol edilmemesi halinde ölüme kadar götürebilecek seviyeye çıkabilir. Aşılama her ne kadar kesin çözüm gibi durmasa da hastalığın çok daha hafif geçmesine neden olmakta ve ölümcül bir riski ortadan kaldırmaktadır.

Kedi Calicivirüs: Kedilerde viral solunum enfeksiyonu rahatsızlıklarına karşı koruma sağlamakla birlikte ilk belirtiler genelde iştahsızlık ve yüksek ateş olacaktır. Genelde insanlara benzer üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri göstermesinin yanında farklı sistematik rahatsızlıkları tetikleyerek bünyesi zayıf kedilerde ölümcül dahi olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar